Üç ülkenin terör listesinde yer alan Hakem Al Mutairi'nin 5 yıldır Türkiye'de yaşadığı, 25 Aralık'ta gözaltına alınıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Kaynak: Haber Merkezi
Üç ülkenin terör listesinde yer alan, 5 yıldır Türkiye'de yaşayan cihatçı lider gözaltına alınıp bırakılmış

Suudi Arabistan, Mısır ve BAE'nin terör listesinde yer alan Kuveytli Hakem Al Mutairi, deport edilmek üzere 25 Aralık'ta gözaltına alınıp dün serbest bırakıldı. Mutairi'nin 2018'den beri İstanbul'da yaşadığı öğrenildi.

10 Haber'den Ersin Eroğlu'nun haberine göre, Hakem Al Mutairi 2011 yılında Usame bin Ladin’in ölümünün ardından El Kaide liderini Batı’ya karşı cihadından dolayı tebrik eden bir bildiri yayınlamıştı. Mutairi’nin Birleşmiş Milletler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlar listesinde yer alan El Kaide finansörleri arasında bulunan Abdul Rahman bin Omair Al-Nuaimi ile de ilişkisi bulunuyor.

Mutairi, 2006 yılından bu yana, Al-Nuaimi’nin başkanlığını yaptığı Küresel Saldırganlığa Direnme Kampanyası’nın Mütevelli Heyeti üyesi olarak görev yapıyor.

'SURİYE'DEKİ CİHATÇI ÖRGÜTLERE FİNANSMAN DESTEĞİ'

Hakem Al Mutairi’nin Suriye’deki cihatçı gruplardan El Nusra’ya finansal destek sağlayan Kuveyt asıllı Hajjaj bin Fahd al Ajmi ile de yakın ilişkisi var. Hajjaj bin Fahd al Ajmi bir açıklamasında Mutairi’nin Suriye’deki cihatçı gruplara yardım için kendisine 300 bin dolar verdiğini söylemişti. Ajmi ABD ve BM Güvenlik Konseyi ile Mısır, BAE ve Suudi Arabistan tarafından terörist kabul ediliyor ve Interpol’ün arananlar listesinde.

AKP'Lİ İSİMLE DİYANET ZİYARETİ

Hakem Al Mutairi’nin Yasin Aktay’la birlikte Diyanet İşleri Başkanı olduğu dönemde Mehmet Görmez’i ziyaret ettiği ortaya çıktı. Mutairi’nin başta Necmettin Erbakan Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede konferanslar verdiği öğrenildi. Ortadoğudaki selefi hareketlerin liderleri arasında kabul edilen Mutairi’nin sınırdışı edip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.