birgün

9° AÇIK

Ücretsiz konaklama sunan otellerin masrafları gider olarak kaydedilebilecek

Deprem nedeniyle bedelsiz barınma sağlayan otellerin verdiği hizmetler için vergi hesaplanmayacak, yapılan masraflar gider olarak kaydedilebilecek.

GÜNCEL 09.02.2023 09:27
Ücretsiz konaklama sunan otellerin masrafları gider olarak kaydedilebilecek Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bedelsiz barınma hizmeti veren otel ve benzeri işletmelerin söz konusu hizmetlerine yönelik KDV ve konaklama vergisi hesaplanmayacak, yapılan masraflar gider olarak kaydedilebilecek.

Depremden etkilenen kişilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Antalya başta olmak üzere muhtelif illerde otel ve benzeri tesislerde geçici konaklama imkanı veriliyor. Deprem bölgesinde ikamet eden vatandaşların talep etmeleri halinde afet bölgelerinden tahliye edilmesine ve belirlenen illerde geçici olarak konaklamalarının sağlanmasına başlandı.

Afetin getirdiği olağanüstü şartlar nedeniyle söz konusu işletmelerin depremzedelere verdikleri bedelsiz hizmetler, emsali olan hizmetler olmadığından, herhangi bir kazanç oluşmayacak, KDV ve konaklama vergisi de hesaplanmayacak.

Ayrıca bu işletmelerin, depremzedelere bedelsiz olarak verdikleri konaklama, yeme-içme gibi hizmetler için yaptıkları masrafları da gider olarak dikkate alınacak.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol