birgün

9° AÇIK

author

Üfleyip geçme, tanı karahindibayı

BİRGÜN PAZAR 15.08.2021 11:18
Üfleyip geçme, tanı karahindibayı
Abone Ol google-news

Hindibalı Bir Şiir:

Avuçlayıp öpüyorum kumları

Bir karadelikten bakarken hayat

Meydan okuyanlar kim bu seraba

Söyle bana hindiba

Söyle Bana Hindiba, Nurullah Genç

Bilimsel Adı:

Latince: Taraxacum officinale

Familya: Asteraceae

Nam-ı diğer:

acıgıcı, acıgünek, güneyik, çıtlık,

cırtlık, arslandişi,

radika, katagan, saçratku

Yeşillikler içinde sarı sarı açan karahindibalar, baharın müjdecisi olurlar önce. Her koşula uyum sağlayan, toprağa, insanlara faydalı bu narin çiçekler sonra oyuncu toplara dönüşürler. Yanaklarımızı şişirken içimizden dileklerimizi diler, var gücümüzle üfleriz bu sihirli toplara. Ve saçılan tohumlarını izleriz dört bir yana. Oysa üfleyip geçilen, bahçelerde çok da istenmeyen bu çiçeğin şifası için 1000 yıl önce hekimlerin Piri İbn-i Sina “Hindiba Risalesi” yazıyor, Çinliler 7. yüzyıldan beri yararlanıyor. Pozitifliği, ilerlemeyi ve hayatta kalmayı sembolize eden sihirli karahindibalara ve aslında doğaya kalbimizle bakma zamanı, değil mi?

Hindibalı Bir Film: Pixar’in ilk dönem animasyonlarından, çalışkan karıncalar ile kötü kalpli çekirgeler arasındaki çekişmeyi anlatan 1998 yapımı “Bir Böceğin Yaşamı” (A Bug’s Life) filminde; lider Karınca Flik’in karahindiba tohumuna tutunup kendini kayalıklardan aşağıya bırakması, süzüle süzüle uçuşu bir karahindibanın sinemada gösterildiği en tatlı sahnelerden... İzlemediyseniz çocuklarınızla pazar sineması önerisi:)

Anavatanı:

Avrupa, Kuzey Amerika

ve Anadolu

Arasında karahindiba kurumuş bir kitap:

Karahindiba: Neden bu kadar sessizsin Rüzgâr?

Rüzgâr: İnsanlık kendi yarattığı vahşete sessiz kaldığı için...

Gücüm yetmediği için...

Metin Hara - Rüzgâr ile Karahindiba

Mitolojik hikâyesi: Mitolojide, Güneş tanrısı Apollon’un oğlu Phaeton’un güneş arabasının hareket ederken saçtığı tozlarından büyüyen çiçeklerdir karahindibalar... Büyü Tanrıçası Hekate’nin, Theseus’a (Poseidon’un oğlu) güçlenip Minotauros’u yensin diye bir ay boyunca sadece karahindiba yedirdiği söylenir. O zaman gelin “şifası” bölümünde buluşalım.

Şifası: Yatıştırıcı özelliğiyle, çay olarak tüketildiğinde strese ve yorgunluğa, antioksidan özelliğiyle egzama gibi deri hastalıklarına, kan şekerini dengede tuttuğu için şeker hastalığına, sindirim sistemini düzenlediği için iştahsızlığa, idrar söktürücü özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor. Kullanım sıklığına ve miktarına dikkat etmek gerekir.

Hindibalı bir şarkı: "Dandelion", İngiliz rock grubu Rolling Stones'un, Mick Jagger ve Keith Richards tarafından yazılan ve ilk olarak Ağustos 1967'de "We Love You"nun B yüzü olarak piyasaya sürülen bir şarkısıdır. John Lennon ve Paul McCartney geri vokal söylerler. Tam 54 sene sonra dinlemeye ne dersiniz? “Dandelion don't tell no lies Dandelion will make you wise Tell me if she laughs or cries Blow away dandelion, blow away dandelion...”

Sanatta karahindiba: Karahindiba çiçeği günümüze kadar pek çok sanatçıya ilham olmuş olmasına ama bu sefer sizleri güncel bir sanatçıyla tanıştırmak istiyorum. Tokyo’da yaşayan Japon sanatçı “euglena”, karahindiba tohumlarını üst üste koyarak mikro heykeller tasarlıyor. İnanılmaz derecede narin bu soyut heykelleri “euglena” ismiyle instagram hesabından görebilirsiniz. Sıradışı işlerine hayran kalmamak elde değil!


Yararlanılan kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/karahindiba

https://manifold.press/hirt-hisir-karahindiba

https://en.wikipedia.org/wiki/Dandelion_(song)

https://bigumigu.com/haber/euglena-karahindiba-tohumlarindan-yapilmis-mikro-heykeller/

https://www.cicekakademi.com/cicek-akademi-blog-yazilari/147/karahindiba

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol