birgün

14° AÇIK

DÜNYA 07.05.2020 18:17

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den 'normalleşme' açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yaklaşık 2 aydır yürürlükte bulunan karantina uygulamasından planlı ve ılımlı bir şekilde çıkılacağını açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den 'normalleşme' açıklaması

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünya genelinde 3 milyon 800 binden fazla kişiye bulaşan ve 265 binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında birçok ülke yavaş yavaş normale dönüyor.

Ukrayna'da da yaklaşık 2 ay önce alınan karantina uygulaması kararı, ülkedeki sosyal ve ekonomik hayatı etkilemeye devam ediyor.

'TOPLU TAŞIMA KULLANIMI İÇİN ERKEN'

Ülkedeki karantina uygulamasına ilişkin açıklama yapan Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, toplu taşıma araçlarının tekrar kullanıma sunulması hususunun henüz erken olduğunu belirterek, "Planlı ve ılımlı şekilde karantinadan çıkmayı hedefliyoruz. Doğru olan da bu. Yorgunluğumuza aldanıp epidemi karşısında umursamaz şekilde davranamayız. Toplu taşıma araçları salgındaki en tehlikeli seçenek'' ifadelerini kullandı.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal yaptığı açıklamada toplu taşıma araçlarının 22 Mayıs'tan önce hizmet veremeyeceğini duyururken, Ukrayna Baş Doktoru Viktor Lyaşko ise 1 Eylül'e kadar okulların açılmayacağını ifade etmişti.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre ülke genelindeki koronavirüs vakası 13 bin 691'e, can kaybı sayısı ise 340'a ulaştı.

İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol