birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 10.04.2021 12:22

Uşak'ta İstanbul Sözleşmesi pankartı gerekçesiyle gözaltına alınan SOL Parti üyeleri serbest!

Uşak'ta SOL Parti İl Başkanı Fikri Mıdık ve Parti Meclisi üyesi Mahmut Uludağ, parti binasına astıkları İstanbul Sözleşmesi pankartı nedeniyle gözaltına alındı. İfadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen Mıdık ve Uludağ serbest bırakıldı. SOL Parti PM Üyesi Mahmut Uludağ, "Bizim bu şekilde gözaltına alınıp, tutuklanmamızın istenmesi, iktidar ve iktidar yanlılarının ne kadar acizlik içinde olduklarının kanıtı" dedi.

Uşak'ta İstanbul Sözleşmesi pankartı gerekçesiyle gözaltına alınan SOL Parti üyeleri serbest!

BİRGÜN/EGE

İstanbul Sözleşmesi pankartı nedeniyle üyeleri gözaltına alınan SOL Parti'ye uygulanan baskı devam ediyor. SOL Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede, 3 il yöneticisi ve Borçka İlçe Başkanı Ömer Çatan'ın gözaltına alınmasının ardından şimdi de Uşak'ta SOL Parti yöneticileri gözaltına alındı. İfadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen Mıdık ve Uludağ denetimli serbestlik kararıyla serbest bırakıldı.

Polis parti binasına asılan "İstanbul Sözleşmesi bizimdir, tek adam kararnamesi hükümsüzdür" yazılı pankartı gerekçe göstererek, SOL Parti Parti Meclisi üyesi Mahmut Uludağ ve Uşak İl Başkanı Fikri Mıdık'ı gözaltına aldı. Polisin İstanbul Sözleşmesi pankartını söktüğü öğrenilirken, Mıdık ve Uludağ'ın 'Cumhurbaşkanına hakaret' gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

ACİZLİK İÇİNDE OLDUKLARININ KANITI

SOL Parti PM Üyesi Mahmut Uludağ, "Biz bu pankartı kadın cinayetlerine, kadınlara taciz ve tecavüze karşı teminatı olan yasayı, İstanbul Sözleşmesi'ni savunmak için astık. Sözleşme Temmuz ayına kadar yasal olarak yürürlükte. Biz mevcut yasayı savunduğumuz için yargılandık. Bir de bunun üzerine savcı tutuklanmamızı istedi. Nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldık. Bizim bu şekilde gözaltına alınıp, tutuklanmamızın istenmesi, iktidar ve iktidar yanlılarının ne kadar acizlik içinde olduklarının kanıtı. Bu ülkede artık mevcut yasayı savunanlar bile yargılanıyor" dedi.

Avukat Şahin Bülbül ise, "Açılmış olan pankartta geçen 'Tek adam kararnamesi hükümsüzdür' cümlesi sebebiyle, Mahmut Uludağ ve Fikri Mıdık'a Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlaması yöneltildi. Savcı da mahkemeye tutuklama istemiyle sevk etti. Müvekkillerime ayda 1 kez imza ve yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Savcılık şu anda soruşturma aşamasında. İlerleyen günlerde iddianame hazırlanıp dava açılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

SOL Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede de, ‘İstanbul Sözleşmesi Bizimdir’ pankartlarından ötürü, Artvin Merkez, Hopa ve Borçka Parti örgütlerine dönük baskı ve yıldırma politikalarına şahit olduklarını söyledi.

Pankartın suç unsuru sayıldığını dile getiren Dede, "Yaratmak istedikleri korku iklimi karşısında arkadaşlarımız tüm illerde bu pankartı asarak kararlılığımızı tüm Türkiye’ye gösterdiler. Savcılığın verdiği kararla emniyetin il binamıza çilingirle girmek isteyip pankartımızı alması siyaset yapma hakkımızın ihlal edilmesidir, ifade özgürlüğünü hiçe saymaktır, hukuksuzcadır. Bu antidemokratik ve keyfi uygulamalar karşısında suç duyurusunda bulunacağız. En demokratik, en meşru haklarımızı bile elimizden almaya çalışanlara karşı mücadelemizi her noktada sürdüreceğiz. Artvin’de ilk kez parti binamıza dönük bir arama kararı çıktı, siyasal ve hukuksal anlamda buna yönelik itirazımızı sürdüreceğiz. Gözaltı gibi amacın baskı ve yıldırma olduğu zamanlarda gösterilen bu güçlü dayanışma bizleri umutlu kılıyor. Saatlerce kapıda bekleyen arkadaşlarımızdan avukatlarımıza kadar dayanışmasını esirgemeyen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Bu karanlığın ve faşizmin üstesinden her zaman birlikte olarak ve yan yana kalarak geleceğiz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

SOL Parti il ve ilçe örgütlerine yönelik günlerdir İstanbul Sözleşmesi gözaltıları gerçekleşiyor. “İstanbul Sözleşmesi Bizimdir”, “Tek Adam Kararı Hükümsüzdür” pankartı nedeniyle Hopa, Borçka, Artvin, Trabzon il ve ilçe yöneticileri göz altına alınmış, parti binalarındaki pankartlara el konulmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol