Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük arasında imzalanan protokol kapsamında tüm okullara imamlar gönderilmeye başlandı.

Valilik onayı ile Eskişehir’deki okullara imamlar gönderilmeye başlandı

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülük arasında yapılan, Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında tüm lise, ortaokul, ilkokul ve anaokullara imamlar gönderilmeye başladı.

Gerçek Gündem'den Filiz Gazi'nin haberine göre, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 23 Mayıs 2023 tarihli yazısında çocukların milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi amacıyla İl Müftülüğü'ne görev verildi. 

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan protokolün kapsamının muğlak olduğunu ifade ederek uygulamaya tepki gösterdi. Alkan, “İnanç özgürlüğünü zedeleyen söylemler ile kutuplaşma okullara inmektedir. Bu protokole imza atan İl Milli Eğitim Müdürlüğünü, pedagojiden anlamayan kişileri nasıl okullara göndermektedir? Öğrencilerimizi kutuplaşmaya alet etmeyelim” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 23 Mayıs 2023 tarihli yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi amacıyla Eskişehir İl Merkezi ve ilçelere bağlı tüm lise, ortaokul, ilkokul ve anaokulları ile il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm cami ve Kur'an kurslarında uygulanacak şekilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında yapılan Eğitimde İş Birliği Protokolü 27/04/2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu itibarla; tüm cami ve Kur'an kurslarında uygulanacak programların İl Müftülüğü koordinesinde etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”