birgün

5° KAPALI

Varlık Fonu, Kardemir’den hisse alımını tamamladı: ‘Katar, tahsilata mı başladı?’

Varlık Fonu’nun, Kardemir’den yüzde 4,4’lük hisse alımı sürecinin tamamlandığı bildirildi. Bu sürece ilişkin bir yazı kaleme alan Jale Özgentürk, piyasada yapılan bir yorumu aktardı: “AKP’nin seçimlerini finanse edebilmesi için Katar tarafından verilen milyarlarca doların tahsilatı başladı mı?”

EKONOMİ 07.12.2022 11:13
Varlık Fonu, Kardemir’den hisse alımını tamamladı: ‘Katar, tahsilata mı başladı?’
Abone Ol google-news

Türkiye Varlık Fonu, Karabük Demir-Çelik Fabrikası'nın (Kardemir) yüzde 4,4'üne ilişkin hisse alım işlemini tamamladığını açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu'ndan dün yapılan açıklamada, Kardökmak AŞ'nin Kardemir sermayesi içinde yer alan 31,99 milyon TL nominal değere sahip A grubu payları ile Karabük Çelik Yapı İmalat Montaj İnşaat Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Kardemir sermayesi içinde yer alan 18,29 milyon TL nominal değere sahip A grubu paylarının, pay başına 13,05 TL bedel üzerinden, borsa dışında satın alınmasına yönelik anlaşmaya varıldığı belirtilmişti.

Türkiye Varlık Fonu, Kardemir'in yüzde 4,4'ünü satın alma işlemini tamamladığını bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi. Fon’un KAP’a yaptığı açıklama şöyle:

“6 Aralık 2022 tarihli açıklamamızda belirtilen Kardökmak Kardemir Döküm Makine Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sermayesi içinde yer alan 31 milyon 999 bin 559,50 TL nominal değere sahip A Grubu paylar ile Karçel Kardemir Çelik Yapı İmalat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sermayesi içinde yer alan 18 milyon 294 bin 787,26 TL nominal değere sahip A Grubu paylarının 5 Aralık 2022 tarihindeki borsa kapanış fiyatı olan pay başına 13,05 TL bedel üzerinden borsa dışında satın alınmasına yönelik işlemler tamamlanmıştır.

Bu satın alma işlemi sonrası Türkiye Varlık Fonu, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sermayesi içinde yer alan 50 milyon 294 bin 346,76 TL nominal değere sahip A Grubu paylarının maliki haline gelmiştir.”

KATAR İÇİN Mİ?

Söz konusu satın alma işlemini köşesine taşıyan Cumhuriyet yazarı Jale Özgentürk, “Türk yurttaşına hesap vermek gibi bir zorunluluğu olmayan Varlık Fonu’nun bu satın almayı neden yaptığını tabii ki öğrenemeyeceğiz” dedi.

Kardemir’in tarihçesinden bahseden ve devamında “Bir yandan üstü kapalı kamulaştırılan diğer yandan ‘arpalık’ gibi atamalarla yıpratılan şirketin hisselerinin satışı ise 2020 yılında gündeme geliyor” diyen Özgentürk, “Türkiye’nin en büyük çelik üreticisi ve aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Tosyalı’nın çoğunluk hissesini alabilirse Kardemir’le ilgilendiği de o tarihte gündeme geliyor. Bir başka iddia ise Kardemir’in Varlık Fonu’na devredileceği yönünde” ifadelerini kullandı.

Özgentürk, yazısının devamında bazı soruları gündeme getirdi:

Kardemir’de kavgalı aileleri bahane ederek yönetim hisselerini alan Türkiye Varlık Fonu’nun amacı bilinmiyor. Yönetim kurulu üyesi Tosyalı’nın ise bu satın almadan kendi sektörü açısından yararlanmaması mümkün değil.

Bu gelişmeleri uzaktan izleyen Karabüklü ne olup bittiğini bilmiyor. Soruları şöyle: “Kardemir’e çöküyor musunuz? Kardemir’i iktidara yakın şirketlerden birine mi pas edeceksiniz?”

Piyasada ise başka bir yorum daha yapılıyor... AKP’nin seçimlerini finanse edebilmesi için Katar tarafından verilen milyarlarca doların tahsilatı başladı mı?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol