birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Yargıtay’dan kızına defalarca cinsel saldırıda bulunan babayı tahliye eden karar

Yargıtay, kızına yıllarca cinsel saldırıda bulunan ve genç kadının hamile kalmasına yol açan baba hakkındaki 30 yıl hapis cezasını, ‘samimi’ fotoğraflara ve babanın ‘zorla olmadı’ savunmasına dayanarak bozdu. Bu kararla M.T. adlı erkek tahliye oldu.

GÜNCEL 17.05.2022 10:14
Yargıtay’dan kızına defalarca cinsel saldırıda bulunan babayı tahliye eden karar
Abone Ol google-news

Yargıtay’ın verdiği karar, kızına yıllarca cinsel saldırıda bulunan babanın serbest kalmasına yol açtı.

Mersin’de yaşayan 56 yaşındaki bir erkek, kızına dört yıl boyunca cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Dava dosyasında yer alan iddialara göre, M.T. adlı erkeğin, kızı M.T’ye 2014 ile 2019 arasında defalarca zor ve tehdit kullanarak cinsel saldırıda bulunduğu, bu zorlama ilişkiler sonucunda mağdur kadının 2015’te babası M.T’den bir çocuk dünyaya getirdiği, 2019’da Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan ihbarla ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, dava kapsamında ifade veren mağdur M.T., ilk cinsel saldırının 2014’te, babasıyla birlikte gittiği Tisan Mahallesi’ndeki bir yazlıkta gerçekleştiğini, babasının sonraki süreçte de “Sana sahip çıkan olmaz. Ortada kalırsın” tehditleri ve fiziki baskılar kullanarak cinsel saldırıya devam ettiğini, annesine ve kardeşlerinin zarar vereceği endişesiyle kimseye anlatmadığını anlattı.

FOTOĞRAFI MAHKEMEYE 'DELİL' OLARAK SUNDU

Sanık M.T., söz konusu iddiaları reddederken kızı M.T. ile çektirdiği fotoğrafı, mahkemeye delil olarak sundu. Bu fotoğrafın lehinde yorumlanmasını talep etti ancak Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık erkekle mağdur kadının baba-kız ilişkisi dolayısıyla aynı evde yaşadığını, mağdurun gebelik sırasında çekilmiş fotoğrafta gülümsüyor olmasının cinsel saldırı ve tehdit suçunun olmadığı anlamına gelmeyeceğini, mağdurun sanıkla aynı evde yaşamak zorunda olmasından dolayı bu tür fotoğraf çekimlerine sesini çıkaramıyor olabileceğini vurguladı.

Mahkeme, bir genç kadının öz babasıyla kendi isteğiyle cinsel ilişkiye girmesinin hayatın olağan akışına uygun olmadığına, sanık erkek M.T’nin zor ve tehdit kullanarak cinsel saldırı suçunu işlendiğinin mağdur ve tanık beyanlarıyla ortaya çıktığına dayanarak M.T. hakkında cezaya hükmetti. Sanık avukatı karara Adana Bölge İstinaf Mahkemesi’nde itiraz etti ancak bölge mahkemesi itirazı esastan reddetti.

CEZA YERİNDE DEĞİLMİŞ!

Bunun üzerine dava dosyası Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık erkek M.T’ye verilen cezanın yerinde olmadığına hükmetti ve sanığın tahliyesine karar verdi.

Yargıtay kararını, sanık M.T’nin “Kızımla rızaen cinsel ilişkiye girdik” savunmasına ve “Bunu destekler mahiyette, tarafların samimi şekilde çekildikleri fotoğraflara” dayandırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol