Adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2013 yılında "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değiştirilen Yassıada’nın işletmesi Albayrak Grubu’na geçti. Albayrakların yılda 4.2 milyon TL işletme bedeli ödeyeceği öğrenildi. Tahsis süresinin ise 20 yıllık olduğu belirtildi.

Yassıada'nın işletmesi 20 yıllığına Albayrak Grubu'na verildi: Yıllığı 4.2 milyon TL

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, bugünkü köşe yazısında milyarlarca lira harcanarak betona boğulan, ismi Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada'nın, yıllığı 4.2 milyon TL bedelle 20 yıllığına Albayrak Grubu'na kiralandığı yazdı.

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Demokrat Partili siyasetçilerin yargılamalarının yapıldığı ve AKP iktidarı tarafından 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak değiştirilen Yassıada’ya bir otel yapılmıştı. Adada yapılan projeyi MESA şirketi üstlendi, mimarisini ise AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışta teşekkür ettiği AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve eşinin sahip olduğu Arme Concept adlı firma üstlendi. "Katre Island Hotel" ismi verilen otelin ücreti tartışma konusu olurken, adaya yoğun katılım beklenilmesine rağmen istenilen ziyaret hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Ağırel'in yazısına göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketi 29 yıllığına “yap-işlet-devret” modeliyle işlettiği Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 18 Ocak 2023’te iade etti.

Yassıada şimdi de Albayrak Grubu’na geffçti. 14 Şubat 2023’te 103 bin 750 metrekare yüzölçümlü hazine taşınmazı ile 10 bin 43 metrekarelik dolgu alanı üzerinde 324 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel tesisi, yıllığı 4.2 milyon lira bedel üzerinden 20 yıllığına Birun Ada Otelcilik Turizm A.Ş’ye kiralandı.

2022 yılında kurulan Birun Ada isimli firma, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat A.Ş’ye ait. Albayrak Turizm yönetim kurulu Nuri Albayrak, Mustafa Albayrak, Muzaffer Albayrak ve Mesut Muhammet Albayrak’tan oluşuyor.