Putin gibi bir St. Petersburglu olan Yevgeni Prigojin, 1980’li yılların başında soygun ve hırsızlık suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapisten çıktıktan sonra bir yemek şirketi kurdu ve Kremlin’in yiyecek ihalesini alarak “Putin’in şefi” olarak anılmaya başlandı.

Kaynak: Haber Merkezi
Yemek sektöründen geldi: Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin kimdir?
Fotoğraf: DepoPhotos

Rusya’da ayaklanan paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, Ukrayna savaşındaki rolüyle dikkatleri üzerine çekti.

Ülkenin lideri Vladimir Putin gibi St. Petersburglu olan 62 yaşındaki Prigojin, soygun ve hırsızlık suçundan 1981 yılında 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve bir süre hapis yattı.

Prigojin, hapisten çıktıktan sonra yemek sektörüne girdi. St. Peterburg'ta sosisli sandviççi zinciri kurdu. İşlerini büyüttü ve kentte lüks restoranlar açmaya başladı.

Zenginleşmeye başlayan ve sektörde önemli bir aktör haline gelen Prigojin’in yemek şirketi Concord, Kremlin’in yiyecek tedariki ihalesini aldı. Bu aşamadan sonra Prigojin, “Putin'in şefi” olarak anılır hale geldi.

Wagner’in adı ilk olarak 2014’teki Kırım ilhakı sırasında duyuldu.

Kremlin’in kontrolündeki medya organları, uzun yıllar boyunca Wagner'ın varlığını yadsıdı.

Fakat Ukrayna savaşında durum değişti ve 27 Temmuz 2022'de, Wagner'in Ukrayna'nın doğusunda savaştığı medya tarafından da kabul edildi.

Sosyal medyada videolar paylaşan Prigojin, Wagner’in Ukrayna’daki faaliyetleriyle övünmekten geri durmadı.