birgün

15° AÇIK

BİRGÜN EGE 18.08.2021 17:41

Yeni bakanın ilk icraatı: Lozan’ı hedef alan İlçe Milli Eğitim Müdürü göreve geri döndü

Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in ilk icraatı, görevden alınan Bergama İlçe Müdürü Nuri Kiraz’ı tekrar göreve başlatmak oldu. Kiraz, Lozan Antlaşması başta olmak üzere birçok sosyal medya paylaşımıyla gündeme gelmişti.

Yeni bakanın ilk icraatı: Lozan’ı hedef alan İlçe Milli Eğitim Müdürü göreve geri döndü

Berkay SAĞOL

Sosyal medya üzerinden yaptığı Ayasofya paylaşımı ve Lozan Antlaşmasını hedef alan Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’ın birçok kez istifası istenirken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk döneminde görevden alındı. Selçuk’un yerine gelen yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ilk icraatı ise Kiraz’ı tekrar görevine geri döndürmek oldu.

Kiraz, Ayasofya’nın cami statüsüne geçirilmesinin ardından sosyal medya üzerinden tepki çeken Lozan paylaşımı yaptı. Kiraz paylaşımında, “Bize dayatılan Lozan kilidinin bir maddesini çöpe attık” dedi. Bergama Demokrasi Platformu ve Veli-Der Bergama Şubesi, Kiraz hakkında birlikte suç duyurusunda bulunurken, Kiraz’ın ideolojik, politik, dini inanç bakımından “tarafsız olma” ilkesini çiğnediği, iktidardaki siyasi partinin propagandasını yapmakta, ifa ettiği kamu görevine ilişkin duyuruları paylaşırken kendi siyasi görüşlerine uymayan görüşleri açıkça tahkir ederek “görevi kötüye kullanma” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarını işlediği belirtilmişti.

Bergama Kız Meslek Lisesi 11. Sınıf öğrencilerine camide zorunlu din dersi verilmek istenmesine Bergama Veli-Der tepki gösterirken, Veli-Der Bergama Şubesi, uygulamalardan Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’ı sorumlu tutmuştu.

yeni-bakanin-ilk-icraati-lozan-i-hedef-alan-ilce-milli-egitim-muduru-goreve-geri-dondu-911794-1.

ÖĞRETMENİ TEHDİT ESPRİ SAYILDI

Kiraz, ayrıca Mualla Ersezgin Ortaokulu müdürünün müzik öğretmeninden yakınarak “Öğrencilere düşük not veriyor” dedi. Bunun üzerine Kiraz “Yok mu okulunda psikolojisi bozuk bir öğretmen, öğrenci, veli üstüne salalım” ifadelerini kullandı. Kiraz'ın söyledikleri ‘espri’ olarak algılanarak soruşturmaya gerek görülmedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol