Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15'e çıkardı. Piyasanın beklentisi yüzde 19.25 seviyesindeydi. Bu kararla Erdoğan'ın "nas stratejisi" de tarihe karıştı ve faiz artırım sürecine girildi.

Kaynak: Haber Merkezi
Yeni dönemin ilk faiz kararı: ‘Nas’ dönemi bitti, artış piyasa beklentisinin altında kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı açıkladı. 

Buna göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15'e çıkardı. Bir önceki politika faizi yüzde 8.50 seviyesindeydi. Piyasanın beklentisi politika faizinin 1.075 baz puan artırarak yüzde 19,25'e çıkaracağı yönündeydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Mehmet Şimşek'in, Merkez Bankası'na ise Hafize Gaye Erkan'ın atanması ile birlikte yeni ekonomi yönetiminin ilk faiz kararı belli oldu.

Yeni ekonomi yönetimi ile birlikte iktidarın düşük faiz politikasından uzaklaşağı yorumları yapılırken, Merkez Bankası faizde beklentilerin altında bir artışa gitti.

Para Politikası Kurulu, yüzde 8.50 olan politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 15'e çıkardı.

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bankanın politika faizini 1.075 baz puan artırarak yüzde 19,25'e çıkaracağını tahmin etmişti.

19 AY SONRA BİR İLK

Böylece 19 ay sonra politika faizi, yüzde 15 seviyesini gördü.

Politika faizi son olarak 19 Kasım 2021 tarihinde yüzde 15 seviyesindeydi.

'NAS'A VEDA: ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Nas’ ile ilişkilendirdiği ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ tezi için Nureddin Nebati’yi Hazine ve Maliye Bakanı, Şahap Kavcıoğlu’nu da Merkez Bankası (MB) Başkanı yapmıştı.

Erdoğan, 19 Aralık 2021'de " İlim Yayma Ödülleri"nde faiz indirimlerini, "Kurda yaşanan dalgalanmaları bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Neymiş efendim, faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu" ifadeleriyle açıklamıştı.

Erdoğan ayrıca 21 Nisan 2023'te temel atma ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez. Faiz devamlı düşecek. Amerika'da faiz yükselebilir, Avrupa'da faiz yükselebilir ama Türkiye'de faiz düşecek. Ve göreceksiniz, enflasyon da faizle beraber düşecek" demişti.

MERKEZ BANKASI'NDAN 'ENFLASYON' AÇIKLAMASI

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu metninde "Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5’ten yüzde 15 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir" denildi.

Duyuruda, "Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir" denildi.

Ayrıca, "Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası'nın açıklamasının tamamı şöyle:

"Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir.

Küresel ekonomide enflasyon düşerken, halen uzun dönem ortalamalarının çok üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, bütün dünyada merkez bankaları enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirler almaktadır.

Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir. Bu gelişmede yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Kurul, bu unsurlara ek olarak fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir.

Kurul politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Enflasyon ve enflasyon eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para politikasının etkinliği artacaktır. Bununla birlikte, fiyat istikrarının sürekliliğini sağlamak hedefiyle, TCMB cari dengeyi iyileştirecek stratejik yatırımları desteklemeye devam edecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirecektir. Sadeleşme süreci, etki analizleri yapılarak kademeli olacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."