birgün

21° AÇIK

Yeşil toplu ‘yerli ve milli hesaplardan’ kadınlara taciz, küfür, tehdit!

AKP’lilerin sosyal medya etik kurallarına uyacakları iddiasıyla hesaplarına yeşil toplar koymalarıyla birlikte kadınlara tehdit, hakaret ve küfür savuran hesapların adresi de belli oluyor. Kaftancıoğlu, Laçin ve Mengü, kendilerien gelen taciz içerikleri mesajları paylaştı

GÜNCEL 15.05.2020 10:06
Yeşil toplu ‘yerli ve milli hesaplardan’ kadınlara taciz, küfür, tehdit!
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın sosyal paylaşım sitesi Twitter'da ''Etik kurallara uyan milli hesaplar'' diye tanımladığı hesaplar, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Nevşin Mengü ve oyuncu Berna Laçin hakkında taciz ve hakaret içeren mesajlar paylaştı.

Paylaşımlara tepki gösteren Kaftancıoğlu, Mengü ve Laçin sosyal medya hseaplarından paylaşımlarda bulundu.

Mengü, "Bu insan müsveddelerinin karşı cinsle başka türlü temas kurma şansları zaten yok." ifadelerini kullandı. Canan Kaftancıoğlu ise, Mahir Ünal'a "Yardımcı olayım, etik kurallara sonuna kadar uyan hesaplarınızı takip etmeyi gözden kaçırdıysanız eğer" hatırlatmasında bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Mahir Ünal’ın talimatıyla profillerine söz konusu işaretleri koyarak etik kurallara uyacağını ve milli hesap olduğunu kabul eden AKP’lilere ait bazı hesapların hakaret ve tehdit içeren mesajlarını paylaştı.

AKP’li Mahir Ünal’a çağrıda bulunan Kaftancıoğlu, "Yardımcı olayım, etik kurallara sonuna kadar uyan hesaplarınızı takip etmeyi gözden kaçırdıysanız eğer. Haksızlık olmasın arkadaşlara. Unutmadan; etik kurallara uymak, işaret koymakla değil, etik ilkelere inanmakla oluyor. Hatırlatmayı görev sayarım" dedi.

Gazeteci Nevşin Mengü de ‘milli hesaplardan’ gelen taciz ve hakaret içeren mesajlara isyan etti. Mengü, ”Bu insan müsveddelerinin karşı cinsle başka türlü temas kurma şansları zaten yok. Rızasıyla bu adamlarla konuşmak bile isteyen kadın olmayacağı çok açık. Yeşil top da çok güzel olmuş, tam yerini bulmuş” dedi.

Oyuncu Berna Laçin ise kendisiyle Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu ve avukat Feyza Altun’u da hedef alan "Herkes yazmış. Darbeye yeltenirlerse Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan’ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin. Şimdiden söyleyeyim" paylaşımına tepki gösterd.

Laçin, "Gelen giden tehdit savuruyor ülkede, ‘Dağ başı mı burası’ derler ya, evet dağ başı burası! Eh ortalara çıkıp ‘Asarım, keserim, kan dökerim, şöyle ederim böyle ederim’ diyenlere kimse ses çıkarmadıkça bu pislikler de böyle ürer işte, hele kadınsan bir de salyalılar çok bölgede!" diye yazdı.

MAHİR ÜNAL'DAN AÇIKLAMA

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Mahir Ünal bu paylaşımlar üzerine açıklama yaptı.

Ünal yaptığı açıklamada, "Sosyal medya etik kurallara uyacağını taahhüt edip bu kurallara uymayan paylaşımlarda bulunmak ciddi bir ahlaki sorun. Bu paylaşımları deşifre eden @KurulEtik hesabı bizi kurallara uymaya davet etse de etik kuralları destekleyecek yasal düzenleme son derece önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.

AKP, ETİK KURALLARI YAYINLAMIŞTI

AKP, geçen günlerde 12 maddeden oluşan sosyal medya etik kuralları yayınlamıştı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal tarafından yapılan açıklamada "Profilinde, bu işaretleri (Yeşil daire ve Türk Bayrağı) kullananları şahsi hesaplarımızdan takip ediyoruz. Limitim dolana kadar takipte bulunacağım. Yeşil daire etik kurallara uyacağım, Türk Bayrağı milli hesap" ifadeleri kullanılmıştı.

KAFTANCIOĞLU: ETİK İLKELERE NOKTALARLA DEĞİL ETİK İLKELERE İNANILARAK UYULUR

Kaftancıoğlu, Halk TV’de yayınlanan ‘Gazeteciler Masası’ programında da konuyla ilgili şunları söyledi: "Yaşamın her alanında kadınlara dönük cinsiyetçi saldırıların artması apayrı bir gerçeklik. Erkek egemen bakışın bu ülkede ne kadar hakim olduğunun göstergesi. Yeşil noktalarla etik kurallara uyalım deniyor. Etik ilkelere noktalarla değil etik ilkelere inanılarak uyulur.

Orada milli hesaplar denilerek belirli yapıların birbirlerini tanıması açısından bir formulasyon yaratılmış. Bu kurallar söylenildiği zaman değil asıl yapıldığı, uygulandığı zaman kıymetli olur. Çünkü sözde etik kuralları uyduğunu söyleyen hesapların yarısından çoğunda nefret söylemi, cinsiyetçi hakaretler, küfürler var."

TECAVÜZ TEHDİDİNDE BULUNAN İLK HESABIN SAHİBİ ÖZÜR DİLEMEK İSTEMİŞ!

Avukat Feyza Altun'un sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştığı bilgiye göre, Canan Kaftancıoğlu, Nevşin Mengün, Berna Laçin ve Feyza Altun'a sosyal medyada ilk tecavüz tehdininde bulunan hesabın sahibi 'özür dilemek' istediğini belirtmiş.

Altun'un paylaşımına göre; Kadir Gözoğlu isimli erkek, dün CHP il Başkanlığını arayıp Canan Kaftancıoğlu’ndan özür dilemek istediğini söylemiş.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol