Yüksek Seçim Kurulu'ndan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığına ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Yeni sistemle gidilen ilk seçim 24 Haziran 2018'dir. Erdoğan'ın birinci beş yıllık görevi 24 haziran 2018'de başladı." ifadelerine yer verildi.

YSK'den, Erdoğan'ın 3. kez adaylığıyla ilgili açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü kez aday olduğu için itiraz edilen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında verilen 'seçime girebilir' kararının gerekçesini açıkladı. Açıklamada, "Yeni sistemle gidilen ilk seçim 24 Haziran 2018'dir. Erdoğan'ın birinci beş yıllık görevi 24 Haziran 2018'de başladı" denildi.

Seçime sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 14 Mayıs seçimleri öncesinde aday olması tartışmaları devam ediyor. Çok sayıda parti ve kurumun adaylığına itiraz ettiği Erdoğan hakkında YSK'dan açıklama geldi.

YSK, daha önce yaptığı açıklamada Erdoğan'ın adaylığının 'yasal' olduğu vurgulamış, 14 Mayıs seçimlerine aday olabileceği belirtilmişti. Erdoğan'ın adaylığına yapılan itirazların reddedildiği kararın gerekçesinde, 2017'de anayasanın ve cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini belirleyen 101. maddenin değişmesiyle birlikte ilk seçimin 2018 yılında yapıldığını ikinci seçimin de 14 Mayıs'ta yapılacağı belirtildi.