birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Zelenski: Hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağız

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını ifade etti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Ukrayna'nın üyeliğine sadece 30 NATO üyesinin karar verebileceğini, üyelik için oy birliği gerektiğini söyledi.

DÜNYA 30.09.2022 17:14
Zelenski: Hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağız
Abone Ol google-news

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak etmesinin ardından açıklama yaptı.

Zelenski, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını söyledi.

Putin'in müzakere çağrısına yanıt veren Zelenski, "Ukrayna, Putin Rusya Devlet Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile hiçbir müzakere yürütmeyecek" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Ukrayna'nın üyeliğine sadece 30 NATO üyesinin karar verebileceğini, üyelik için oy birliği gerektiğini söyledi.

UKRAYNA'DAN İLHAK TEPKİSİ

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rusya'nın Ukrayna'ya ait 4 bölgeyi ilhak etmesine ilişkin, "Çalışmaya devam ettiklerini ve Ukrayna topraklarını kurtardıklarını" belirtti.

Yermak, Ukrayna’daki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşma için Moskova'da düzenlenen imza töreni sırasında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Ukrayna'nın bir bütün olduğunu vurgulayan Yermak, "Çalışmaya devam ediyoruz ve Ukrayna topraklarını kurtarıyoruz. Hap alması gerekenlere de aldırmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol