Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Nihat Zeybekçi’ye özel arazi dönüşümüne CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’dan tepki geldi.

Zeybekçi’ye katmerli ranta tepki

BİRGÜN EGE

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde eğitim alanı olarak ayrılan bölge, AKP’li Zeybekci’nin ortağı olduğu şirketin talebiyle ticaret alanına çevrildi. CHP’li ve İYİ Partili Meclis üyeleri karara şerh koydu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye özel Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin kararına tepki gösterdi.

EMSAL İNŞAAT YOĞUNLUĞU 4 KAT ARTIRILMIŞ!

Karaca süreci şu şekilde anlattı: “Pamukkale ilçesi Eskihisar Mahallesi, Merdanlarkırı mevkii, M22a18d4b pafta, 2359 no.lu parsel olarak yer alan şahsa ait arsa/taşınmaz “konut dışı kentsel çalışma alanı” olarak planlandırılmıştır. Bu arsa şahsa ait iken Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla “eğitim alanı”na dönüştürülmüştür. Bu alan; her ne hikmetse “eğitim alanı”na çevrildikten sonra Nihat Zeybekci’ye ait “Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. ve San. A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Eğitim alanı satın alma hamlesi herhalde eski Ekonomi Bakanı’nın “becerikliliği” ile açıklanabilir. Zeybekci’nin satın aldığı bu alanın; eğitim alanı iken piyasa değeri daha uygun olan, vasfı konut dışı alana dönüştürüldüğünde ise piyasa değeri oldukça yükselecek alan olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır! Denizli Büyükşehir Belediyesi bununla yetinmemiş; bu kez eğitim alanından konut dışı alana çevrildiğinde inşaat yoğunluğu 0,25 emsal iken 9 Kasım 2020 tarihli Büyükşehir İmar Komisyonu onayıyla 0,25 emsal inşaat yoğunluğu 1 emsale çıkartılmıştır. Tam 4 kat inşaat yoğunluğu artışı ile Nihat Zeybekci’ye ikinci kez imar rantı katmerlendirilerek hediye edilmiştir.”

“DENİZLİ’Yİ RANTA KURBAN ETMEYİN”

AKP’li Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın, Zeybekçi’ye daha ne kadar imar kıyağı geçeceğini soran Karaca, “Ranta geçit vermemek için CHP olarak itirazlarımızı kamuoyuyla paylaşıyor, 9 Kasım 2020’de İmar Komisyonu’nda görüşülen ve Kasım ayı içerisinde Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine gelmesi beklenen imarlı ranta geçit vermemeleri için Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Meclis üyelerine çağrımızı yapıyoruz: Denizli halkı için görevinizi yapın, Denizli’nin hakkını ranta kurban etmeyin” dedi.