Ziraat Bankası'da kamu görevlisi olmayan yönetim kurulu üyelerinin maaşı aylık net 25 bin 785 bin lira, kamu görevlisi olanların maaşı 14 bin 360 lira olarak belirlendi. Ziraat Bankası yönetiminde, halen kamu görevlisi olmayan 4 AKP’li isim de bulunuyor. Bunlar arasında eski Bakan Faruk Çelik, eski AKP'li belediye başkanı Fazlı Kılıç, eski AKP'li vekil Mahmut Kaçar ile eski Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak yer alıyor.

Ziraat Bankası yönetiminin aylık net maaşı: 25 bin 785 TL

Demirören Grubu’nun, Doğan Medya Grubu’nu satın almak için verdiği 750 milyon dolar kredi ile yeniden gündeme gelen Ziraat Bankası’nda yönetim kurulu üyelerinin aylık net maaşının 25 bin 785 lira olduğu öğrenildi.

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre, Ziraat Bankası Anonim Şirketi’nin 26 Mart 2021 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulu’nda alınan karara göre kamu görevlisi olmayan yönetim kurulu üyelerinin maaşı aylık net 25 bin 785 bin lira, kamu görevlisi olanların maaşı 14 bin 360 lira olarak belirlendi. Denetim kurulu üyelerinin maaşının da net 11 bin 620 lira olması kararlaştırıldı.

Ziraat Bankası yönetiminde, halen kamu görevlisi olmayan 4 AKP’li isim de bulunuyor. Bu isimlerden ilki, eski Bakan Faruk Çelik. Çelik, bakanlığın ardından 27 Mayıs 2019 tarihinde Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Bir diğer isim eski AKP’li Belediye Başkanı Fazlı Kılıç. Kağıthane Belediye Başkanlığı’nın ardından Kılıç, son toplantıda yönetim kurulu üyeliğine alındı. eski AKP’li vekil ve eski sendikacı Mahmut Kaçar ile eski Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da 25 bin 785 lira aylık maaş alacak isimlerden

Ziraat Bankası yönetiminin maaşları Sayıştay raporlarında da ele alınmıştı. Sayıştay 2019 yılı denetim raporunda, “2019 yılı yönetim ve denetim kurulu üyeleri için toplam 2 milyon 346 bin 600 lira gider yapılması gerekmektedir. Ancak banka mizanında yer alan ‘Yönetim Kurulu Aylık ve Ücretleri’ hesabının yıl sonu tutarı 5 milyon 451 bin 396 lira olarak gerçekleşmiştir” denilmişti.

“EN DÜŞÜĞÜ DEĞİLİZ BELKİ AMA ORTALAMANIN ALTINDAYIZ”

Eski Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise rapordaki tespit karşısında “Yönetim kurulu maaşı net 19 bin 750 liradır. 4 de ikramiye alırız. Sektöre baktığımız zaman en düşüğü değiliz belki ama ortalamanın altındayız” açıklamasını yapmıştı.

ZİRAAT, DEMİRÖREN HOLDİNG KREDİSİ İLE GÜNDEMDE

Ziraat Bankası’ndan kredi çeken çiftçiler mallarına gelen hacizler nedeniyle mağduriyet yaşarken; Demirören Holding’in, Doğan Grubu’nun medya organlarını satın almak için çektiği kredi bir kez daha gündeme geldi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker; Ziraat’ın, Demirören’e 750 milyon dolar kredi verdiğini ve Demirören’in bunu halen ödemediğini iddia etmişti.