Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Zonguldak İl Müdürlüğü, Ereğli’de sahil mevkisinde deniz yüzeyinde görüldüğü iddia edilen kirliliğe ilişkin inceleme gerçekleştirildi. İnceleme sonucunda, kirliliğin, Ereğli’nin belli bölgelerinden gelen ve denizle bağlantısı bulunan yağmur suyu kanallarından kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

Kaynak: AA
Zonguldak'ta deniz yüzeyinde kirlilik: İnceleme yapıldı
Fotoğraf: AA

Zonguldak'ta deniz yüzeyinde görüldüğü iddia edilen kirliliğe ilişkin inceleme gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, yerel basında Karadeniz Ereğli ilçesinde sahil mevkisinde müsilaja (deniz salyası) benzetilecek şekilde denizde kirlilik olduğuna dair haberlerin yer aldığı belirtildi.

Konuya ilişkin müdürlük personeli tarafından bölgede dün ve bugün inceleme gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"13 Nisan'da yapılan incelemeler sonucunda yerel basın haberinde belirtilen şekilde ve yoğunlukta olmamakla birlikte kaynağı ve muhteviyatı bilinmeyen kirlilik unsuruna rastlanmıştır. Söz konusu durumun ilçenin belli bölgelerinden gelen ve denizle bağlantısı bulunan yağmur suyu kanallarından kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğuna dair İl Müdürlüğümüzce değerlendirme yapılmıştır. 14 Nisan'da yapılan incelemelerde de sahil şeridinde söz konusu kirlilik unsuruna rastlanmamıştır."

Açıklamada, ayrıca, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı'na gerekli çalışmaların yapılması konusunda bildirim yapıldığı ifade edildi.