Meta CEO'su Mark Zuckerberg, ABD Senatosu'nda sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkisinin konuşulduğu oturumda özür diledi.

Kaynak: Haber Merkezi
Zuckerberg, ABD Senatosu'nda özür diledi
Fotoğraf: DepoPhotos

ABD Senatosunun 'sosyal medya platformlarında çocukların cinsel istismarı' konusunda düzenlediği oturuma katılan Meta, X, TikTok, Snap ve Discord yöneticileri, bu platformlarda yeterli tedbirleri almadıkları suçlamalarna karşı kendilerini savunmaya çalıştı.

NTV'nin haberine göre yaklaşık 4 saat süren ve Meta'dan (Facebook) Mark Zuckerberg, X'ten Linda Yaccarino, TikTok'tan Shou Zi Chew, Discord'dan Jason Citron ve Snap'tan Evan Spiegel'in katıldığı oturumda zaman zaman gerilim yükseldi.

Senatörler, sosyal medya platformlarının yöneticilerinin çocuk istismarının önlenmesine yönelik yasaya tam olarak destek vermemelerinden şikayet ederek, bu yasanın geçmesi ve söz konusu yöneticilerin hesap vermesi gerektiğini savundu.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, salonda bulunan sosyal medya kurbanlarının ailelerini de işaret ederek platform yöneticilerinin gerekli tedbirleri almadıkları için suçlu olduklarını savundu.

"ELLERİN KANLI"

Graham, Meta CEO'su Zuckerber'e "Ellerin kanlı" diye hitap ederken, ABD'de sosyal medya platformlarını dava edilmekten koruyan "Section 230" başlıklı yasal düzenlemenin derhal kaldırılması gerektiğini ifade etti.

"KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA ÖZENDİRİLMEK ÖNLENEMİYOR"

Bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley ise bu platformlarda çocukların cinsel istismarının ve gençlerin uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklara özendirilmesinin bir türlü önlenemediğini belirterek Zuckerberg'in özür dilemesini istedi.

Bunun üzerine ayağa kalkarak salonda bulunan ailelere dönen Zuckerberg, online platformlardan kaynaklı olarak hayatlarını kaybedenlerden dolayı üzgün olduğunu ve bundan dolayı ailelerden özür dilediğini ifade etti.