Ülke genelinde yarım bırakılan devremülk projeleri nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Bunlardan en bilineni, İstanbul Bayrampaşa’da bulunan, ‘Jet Fadıl’ lakaplı Fadıl Akgündüz’ün Caprise Gold projesi…’Jet Fadıl’, Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devremülk satışı yaptığı kişilerden para topladığı halde projeleri tamamlamadığı gerekçesi ile 21 Aralık 2015’te tutuklandı. Akgündüz’ün hakkında 2 bin 442 yıl hapis cezası […]

Jet Fadıl yüzünden ülkeye geldik, geri döneceğiz

Ülke genelinde yarım bırakılan devremülk projeleri nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Bunlardan en bilineni, İstanbul Bayrampaşa’da bulunan, ‘Jet Fadıl’ lakaplı Fadıl Akgündüz’ün Caprise Gold projesi…’Jet Fadıl’, Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devremülk satışı yaptığı kişilerden para topladığı halde projeleri tamamlamadığı gerekçesi ile 21 Aralık 2015’te tutuklandı. Akgündüz’ün hakkında 2 bin 442 yıl hapis cezası istendi, 2017’nin 28 Mart’ında ise tahliye edildi. Jet Fadıl, ülkede yeşil sermaye deyince Yimpaş’ın patronu Dursun Uyar ile birlikte hatırlanan önemli figürlerden biri.

7 yıldızlı konfor vaatli Caprice Otel’e ilk kazma, havalı bir tören ile 15 Haziran 2010’da vuruldu. Satışa daha o günlerde başladı. 26 bin metrekarelik araziyi 49 yıllığına kiralayan Jet Fadıl, henüz ilk günlerde bin 553 daire sattığını ve 33 milyon TL’nin üzerinde gelir elde ettiğini duyurdu. Ancak 20 Mart 2011’de Cübbeli Ahmet Hoca ve Tanju Çolak’ın da katıldığı bir törenle ikinci kez temel atma töreni yapıldı. Cübbeli Ahmet, dualar eşliğindeki temel atma töreninde, “Demek ki içki satılmadan, kumar oynanmadan da kâr edilebiliyor, otel işletilebiliyormuş” dedi.

9 YILDIR BEKLİYORLAR

Sonuçta ‘Jet Fadıl’ cüppe giyerek İsmailağa Cemaati’yle birlikte Bayrampaşa’da inşa ettiği ‘Caprice Gold’ tanıtımının ardından milyonlarca lira topladı. Yıllardır yarım halde duran Caprice Gold projesi ise birçok insanı mağdur etti, mağduriyetleri halen daha sürüyor. ‘Fazılzedeler’ tam 9 yıldır tamamlanmayan evlerinin kendilerine teslim edilmesini bekliyor.

REKLAMLARDAN GÖRDÜK

Gözde Gülsoy, “25 yıllık mağduriyetimiz var” diyerek başlıyor konuşmasına. Devamında da yaşadıklarını anlatıyor: “Jetkent Ankara’dan dahil olduk buraya. Caprice Gold’u reklamlardan görünce, Fadıl’a telefon açtık. ‘Sizi buraya devredelim’ dedi. Dolandırıcı olduğunu bildiğimiz için, burada da elde en azından bir şey var diyerek devir olduk. Bir yıl kadar kira parası aldık, sonra kesildi onlar… Ardından da burası yarım kaldı. Mahkeme süreci devam ediyor, ama biz buraya kayyum atanmasını istiyoruz. Eğer kayyum atanırsa, devlet yardımcı olduğunu gösterir. Çünkü Fadıl artık sorunumuzu çözmeyecek.”

Gülsoy’un ardından Nazmiye Temur ile konuşuyoruz. Temur ve ailesi, Almanya’da yaşarken projeyi görmüş. Caprice Gold gerekçesiyle de ülkeye geri dönüş yapmışlar. Ancak Temur, “Ülke bizi hayal kırıklığına uğrattı” diyor ve yaşadıklarını aktarıyor: “Biz yurtdışından girdik, 140 bin dolar para verdik. Çünkü o zaman belediye tapularını veriyordu. Sonuçta AK Parti belediyesi, tapuları da veriliyor, ‘güvenli bir şeydir’ diye düşündük. Hatta o zaman TRT 1’de sürekli reklamları yapılıyordu. İşin içinde milletvekillileri falan da vardı. Dedik ki: ‘Türkiye’yi çok özledik, orada yaşamak istiyorduk, kesin dönüş yaparız, oranın kirasıyla da gelirimiz olur.’ O amaçla girdik, hatta bir sürü insan Almanya’dan bu yüzden geldi.”

HAYAL KIRIKLIĞI…

Temur, şöyle devam ediyor sözlerine: “Cumhurbaşkanı’mız, ‘Bu ülkede kimsenin hakkını kimseye yedirmem’ dediği için girdik. Cumhurbaşkanı’mıza güvendiğimiz için girdik. Ama hayal kırıklığına uğradık, bütün hakkımızı başkaları yedi. Neymiş adamın üstünde malvarlığı yokmuş… Bütün malvarlığını akrabalarının üstüne yaptı. Bunu onlar bilmiyor mu? Tabii ki olmaz, bunu öyle ayarlamış.”

Temur, “Yuvaları yıkılan, ağlayan sızlayan bu kadar insan perişan oldu ama maalesef devlet bize sahip çıkmadı” diyor ve ekliyor: “Onun için de eşim şimdi Almanya’ya geri döndü. Çünkü bütün birikimlerimiz gitti, Almanya’da çalışıyor şimdi. Oğlum da üniversite okuyor, bitirmesini bekliyoruz. Biz de geri döneceğiz, çünkü ülke bizi hayal kırıklığına uğrattı.”

***

Hapşıran içeri alınıyor ama Fadıl’a dokunan yok

Bir başka Caprice Gold mağduru ile daha konuşuyoruz. İsmini vermek istemiyor, ama anlattıkları oldukça çarpıcı: “İki çocuğuyla birlikte yaşayan bir kadının yaşadıklarını hiç unutamıyorum. Tek bir evi varmış, evini satıyor ve buraya veriyor. Çalışamadığı için de buradan alacağı kirayla geçinecek… Hem buradaki proje bu halde, hem de evinden oluyor. Başka bir yerde iş bulmak istiyor, ama buradaki hakkını savunduğu için iş olmuyor. Düşünün o kadar korkunç şeyler yaşandı. Adam burada serbest dolaşıyor, yeni yeni yerler alıyor ama o kadar insan mağdur ki… Bunun bir sürü tespit edilmiş suçları var. Hapşırsanız içeri atıyorlar ama Fadıl’a kimse bir şey söylemiyor. Biz güvendik, emekliydik, evimizi verdik. O aralar Fikirtepe’de insanların arsasını alıp, ev kirası veriyorlardı. Biz de öyle olacak diye düşündük. Birkaç ay ev kirası verdi, sonra da kesti.”

***

CAPRICE GOLD MAĞDURLARI DERNEĞİ BAŞKANI: Cübbeli ve Hatipoğlu iki saat bize vaazda bulundu

Caprice Gold Mağdurları Derneği Başkanı Talip Metehanoğlu, sürece ilişkin sorularımızı yanıtladı:

Siz nasıl dahil oldunuz bu projeye?

Jet Fadıl bize resmi devremülk tapularımızı veriyordu. Aldığımız devremülk otel odalarının aylık kira gelirlerini de peşin veriyordu. Otel odaları bitinceye kadar kira gelirleri ödenecekti. Devremülk hisselerinin değerleri de Maliye’ce takdir edilmişti. Bize hem hisse tapusu hem noter sözleşmesi veriyordu. Hisseleri para ile veya arsa daire tapularımızla alabileceğimiz belirtildi. 10.857 hisseyi 10 bin kadar hissedar olarak satın aldık.

Ne zaman umudunuzu kestiniz projeden?

Otel Bayrampaşa’da idi, ismi Caprice Gold’du. Temeli bizim huzurumuzda atıldı. Otel bitti, kabası tamamlandı. Dış cephe cam giydirme de tamamlandı, odalar bölündü, havalandırmalar tamamlanmış, sadece ince sıvı, boya, kapı basamakları, zemin döşemeleri, lavabo, yatak, perde ve mobilya işi kalmıştı. Tam bu sırada Jet Fadıl ortadan kayboldu, bize kira ödemeleri durdu. 10 bin kişi telaşa kapıldık. Para bitti bahanesiyle bırakmıştı. 5 seneden beri her kapıya vurup inşaatın bitmesini, hisselerimizin teslimi için çırpınıyoruz.

Caprice Gold Mağdurları Derneği Başkanı Talip Metehanoğlu

Mağdur olmanızda AKP’li isimlerin ve Caprice Gold için fetva veren Cübbeli Ahmet’in etkisi oldu mu?

Dindar mütedeyyin aileler için, ‘Çok ucuz, 7 yıldızlı otelimizde her hizmeti veriyoruz’ diye, Didim’de Jet Fadıl ismiyle bilinen şahsın oteline bizler de katıldık. Otelde mükemmel hizmet verildi. Her gün iki saat Cübbeli Ahmet, Nihat Hatipoğlu ve bir iki hoca, bizlere vaazda bulundu. Teklifler, anlatılanlar ikna olmamamıza sebep oldu.

Bizim bu işe girmemizde hocaları yanı sıra o devirde Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ve Atilla Aydıner, Bayrampaşa AK Parti İlçe Başkanı Cemil Yıldız bizi almaya ikna etti. Bu olaya girmemize diğer sebep, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerekse de Bayrampaşa Belediyesi’nin iskan ruhsatı vermiş olması ve bizzat aramızda yer almalarıdır.

***

‘Bankazedeler’ gibi her yerde ‘konutzedeler’ var

Mağduriyet yaratan bir başka proje ise Kocaeli’de… 2013’te projelendirilen, yapımına ise 2014’te başlanan ancak tamamlanmayan Ener Liva konut projesinin birçok mağduru bulunuyor. 115 konut ve 189 rezidans daire bulunan projeye, eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski CHP Milletvekili Sefa Sirmen ile ortağı Ziya Akçay tarafından başlanmıştı. Peki, şu an durum ne? Mağdurlardan Cem Pınar’a soruyorum. “2016’nın Mayıs ayında evler bitecekti, bittikten sonra da evlerimize yerleşecektik” diye başlıyor konuşmasına.

Devamında da şu ifadeleri kullanıyor: 2016’nın Mayıs ayında evler bitecekti, bittikten sonra da evlerimize yerleşecektik. Bu projede yer alan kişiler, Sefa Sirmen’in adı olduğu için yer almıştı. Aslında 2013 yılında projelendirildi 2014 inşaata başladı. Ener Liva’da; İzmit’in Yuvacık kesiminde konut, Köseköy denilen kesiminde ise bir otel ve apart daireler yapılacaktı. Biz bir an önce bu sorunun giderilmesini istiyoruz.”

TAPUYU VE EVİN BİTMİŞ HALİNİ İSTİYORUZ

Bir diğer mağdur Temel Güven ise şöyle konuşuyor: “Sefa Sirmen, belediye başkanlığı yapmış biri. Bizim olayımızın siyasi olarak hiçbir boyutu yok. Bu işin çözülmesini istiyoruz. Devletin müdahil olmasını istiyoruz. Bakın, piyasada aşırı derecede konutzede var. Bankazedeler gibi şimdi konut zedeler çıkmaya başladı. Eskiden banka mağdurları olurdu, şimdi konutzedeler her yerdeler… İnsanlar kendilerini kurtarıyor, mal kaçırıyor. Hukiki boşluktan faylanıyor ama mağdursanız bir tuğlayla baş başa kalıyorsunuz. Biz parasını ödediğimiz malın tapularını ve bitmiş halini istiyoruz.”