Trabzon başlayamadı, Kartal bitirdi

Karşılaşmaya Trabzonspor Flavio ile oyun kurmaya çalışarak, Beşiktaş ise kazandığı topları hemen dikine oynamayı deneyerek başladı. Bordo mavililer maça ikili mücadelelerde sıfır taviz politikasıyla başlayıp Oğuzhan, Hasic, Mensah gibi yumuşak oyuncuları sindirmeye çalıştı. Geçtiğimiz sezondan üst düzey bek performanslarına alışık iki takımın kadrolarında da da hücum kapasitesi yüksek beklerin olmayışı, iki takım adına da ciddi bir üretim eksiği doğurdu.

Devre bitene kadar %65 topla oynayan Trabzonspor’un 45’teki ilk ciddi tehlikesi 8. dakikada Campi’nin Kamil Ahmet’i, Necip’in arkasına uzun bir topla kaçırmasıyla gerçekleşti. Beşiktaş’ın ise ilk hücum girişimi 17. dakikada Mensah’ın sol çizgiye açılan Welinton’a pas vermesi ve Brezilyalı stoperin anlamsız ötesi bir ortayla Uğurcan’ı maça ısındırmasıydı. 23. Dakikada Ersin’in N’Sakala’ya oynadığı uzun pas takımın o ana kadar ki en iyi pasıydı. Dikine hücuma uygun koşucu kanatların olmaması geçişleri tıkıyordu.

İki takım da üretmekte çok zorlanırken Boyd, Serkan Asan’ın kendisine topu aldıktan sonra 1-2 saniye fazla süre tanımasını iyi kullanarak 18 dışından kaleyi denedi ve topun Hüseyin’den de sekmesiyle Beşiktaş’ı beklenmedik bir anda 1-0 öne geçirdi. Bunun üzerine Eddie Newton Ömür’ü ve Nwakaeme’yi merkeze, Guilherme’yi sağ çizgiye hareketlendirmek üzerinden birşeyler üretmeyi denedi. Bu kalabalık, tıpkı geçen sezon 2-1 kaybedilen Denizlispor deplasmanında olduğu gibi Trabzon’dan çok rakibe yaradı.

Trabzonspor’un maçın başında uyguladığı baskıya hedef olsa da yılmayanlardan biri Mensah’tı. İlk yarı rakiplerinin arkasından gelip kaptığı toplarla onlara bu bakımdan kafa tutan Mensah Kayseri’den alıştığımız Mensah’tan çok farklıydı. İkinci yarıya kazandığı sahipsiz bir toptan üç çalım üstüne çıkardığı bir şutla başlayan Ganalı 64’te ise Flavio’nn Atiba’yı kornerde indirmesinden doğan penaltıda topu ve Uğurcan’ı ayrı köşelere yolladı. Hem skor 2-0 oldu hem de ikinci sarısını gören Flavio Trabzon’u on kişi bıraktı. 75’te Lens Dorukhan’ın ön direk pasını tamamlayarak 3 yaptı; 87’de Ömür enteresan kafa golüyle skoru belirledi.

Yarım saat dolarken uzaktan bulduğu sürpriz gol Beşiktaş’ı çok avantajlı duruma soktu. Çünkü o ana kadar topa sahip olup pozisyon bulamayan Trabzonspor’un artık bir de oyunu hızlandırması gerekti. Bir oyun kurucu edinmediği sürece, Trondsen’den de yoksun kalacak olan Trabzon, Hasic ve Boyd’a nazaran daha etkili kontraya çıkabilecek kanatlara karşı üretmeden topa bu kadar sahip olmamalı. 2-0’a kadar oyuna ortak olmakta çok zorlanan Beşiktaş ise skora aldanmasa iyi olur. 60 dakika boyunca ileri çıkmakta bu kadar zorlanmanın sezonun geri kalanı için hayra alamet olmadığı açık.