birgün

25° HAFİF YAĞMUR

444 0 849

Bu numarayı lütfen bir kenara not edin ve arayın, mümkünse günde bir kaç kez. 444 0 849 Türk Hava Yolları (THY) çağrı merkezinin numarası....

ARŞİV 09.10.2008 14:59
Abone Ol google-news

Bu numarayı lütfen bir kenara not edin ve arayın, mümkünse günde bir kaç kez.

444 0 849 Türk Hava Yolları (THY) çağrı merkezinin numarası.

Hayır, öyle bilet rezervasyonu için, bilet almak için, uçuş saatleri için veya kayıp bagaj için değil.

Çağrı merkezi çalışanları ile konuşmak için 444 0 849’u arayın.

Bugünlerde moralleri bozuk, canları sıkkın. Arayın konuşun biraz.

Desteğinizi, dayanışmanızı iletin.

Bugüne kadar hep size destek olan çağrı merkezi çalışanlarını bu kez siz destek olmak için arayın.

THY Yönetimi 22 Eylül 2008 tarihinde Borsa’ya şu açıklamayı yollamış: “Ortaklığımız çağrı merkezi faaliyetlerinin dış kaynak hizmet alımı suretiyle ikame edilmesine ve söz konusu hizmetin 5 yıllık süre ile Assistt ve Vodatech firmalarından alınmasına Yönetim Kurulumuzca karar verilmiştir.”

Bu cafcaflı “çağrı merkezi faaliyetlerinin dış kaynak hizmet alımı suretiyle ikame edilmesine” lafının özü THY çağrı merkezinin özelleştirilmesinden,  taşeronlaştırılmasından ve çağrı merkezi çalışanlarının işsiz kalmasından başka bir anlam taşımıyor. THY’nin çağrı hizmetleri artık Assistt ve Vodatech şirketleri tarafından yerine getirilecek.

THY yönetimi borsayı, piyasaları bilgilendirmiş ancak sivil havacılık işkolunun tek yetkili sendikası olan Hava-İş ile konuyu görüşmeye gerek bile görmemiş. Dahası Hava-İş’in görüşme talebini THY Genel Müdürü reddetmiş. Tam bir keyfilik örneği. Piyasalar bilsin yeter! THY halen bir kamu kuruluşu ancak kamu denetimine tabi değil. Kamu kuruluşu gibi siyasi vesayete tabi ancak kamu denetiminden muaf.

Öte yandan çağrı merkezinin devredilecaği şirketlerden birinin ilginç özellikleri var: Assist, Türk Telekom’un iştiraki olan bir şirket. Assistt’in Genel Müdürü eski AKP İstanbul İl Başkanı yardımcısıymış. Ne tedadüf değil mi? Bir yanda  Türk Telekom bir yanda AKP.

Üstelik THY gibi sektörde lider bir kuruluşun çağrı merkezinin özelleştirilip devredilmesiyle sektörde özel bir tekel rantı yaratılacak.

THY’nin ödüllü çağrı merkezinin 550 çalışanı var. İşlerini iyi yapan çağrı merkezi çalışanları işsiz kalırken daha kötü koşullarda başka insanlar aynı işi yapmaya zorlanacak.

Çağrı merkezleri son dönemlerin hızla  “yükselen” sektörlerinden. Ancak tıpkı güvenlik, lojistik ve perakende gibi çalışma koşullarının ağır ve güvencesiz olduğu bir sektör. Uzun çalışma saatleri, yorucu, stresli bir çalışma ortamı ve daracık çalışma mekânları... Ve “yükselen” sektörlerin pek çoğunda olduğu gibi yasaların ve sendikaların giremediği işyerleri...

THY çağrı merkezinin bir farkı var çalışanları sendikalı; Hava-İş üyesi. Toplu iş sözleşmeleri var.

THY yönetimi ise sendikaya ve sendikal haklara tahammülsüz.

İşte bu yüzden THY çağrı merkezi özelleştiriliyor, taşeronlaştırılıyor.

THY, Assistt ve Vodatech eliyle daha düşük ücrete, daha ağır koşullarda, sendikasız ve toplusözleşmesiz işçi çalıştıracak. Özetle, hileyle sendikasızlaştırma yapılacak!

Hava-İş Sendikası bu haksızlığa karşı yurttaşları desteğe çağırıyor.

Bugünlerde birkaç dakikanızı ayırın ve 444 0 849’u arayın, mümkünse günde birkaç kez arayın.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun