birgün

10° PARÇALI BULUTLU

59 yıl sonra: Jüpiter, bugün dünyaya en yakın geçişini gerçekleştirecek

Güneş Sistemi'nin gaz devi gezegeni Jüpiter, dünyaya en yakın konumuna bugün gelecek. İzlemek isteyenlerin teleskoba ihtiyacı olmayacak.

BİLİM 26.09.2022 10:14
59 yıl sonra: Jüpiter, bugün dünyaya en yakın geçişini gerçekleştirecek James Webb Uzay Teleskobu, Ağustos ayında Jüpiter'in daha önce benzeri görülmemiş görüntülerini kaydetmişti. (NASA)
Abone Ol google-news

Bugün Jüpiter, son 59 yılda Dünya'ya en fazla yaklaştığı noktaya gelerek akşam saatlerinde gökyüzü gözlemcilerine bir gösteri sunacak.

Jüpiter, Güneş batıdan batarken gökyüzünde doğu yönünde yükselecek, bu durum güneş sistemimizin en büyük gezegenini özellikle akşam saatlerinde görünür kılacak.

NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi araştırma astrofizikçisi Adam Kobelski yaptığı açıklamada, "Ay'ın dışında, gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri (o da en parlağı değilse) olmalı" dedi.

Dünya ve Jüpiter, dairesel yörüngelerden ziyade eliptik yörüngeleri takip eder ve birbirlerinin yanından geçme mesafeleri zamanla değişir. Jüpiter, yörüngesi boyunca Dünya'dan en uzak noktadayken iki gezegeni birbirinden ayıran yaklaşık 966 milyon kilometreye kıyasla, bugün Dünya'nın yaklaşık 591 milyon kilometre yakınına gelecek.

Her ne kadar Jüpiter 13 ayda bir karşı konuma gelse de NASA'nın blog yazısına göre en son 1963'te Dünya'ya bu kadar yaklaştı. Jüpiter karşı konumdayken Dünya'nın bu kadar yakınından nadiren geçiyor.

Parlak ve nispeten yakın Jüpiter'i yakalamayı bekleyenler; 26 Eylül'e kadar ve ilerleyen günlerde, gün batımının etrafındaki doğu ufkuna bakabilirler, tüm bu günlerde gezegenin çıplak gözle görülmesi mümkün.

Bununla birlikte yakın geçiş ve karşı konum, teleskoplara veya diğer optik ekipmanlara erişimi olanlar için Jüpiter'in daha da çarpıcı hallerini sunacak. Jüpiter ve 50'den fazla uydusundan iyi bir gösteri izlemek için çok da fazla büyütme işlemine ihtiyacınız yok.

Dr. Kobelski açıklamasının devamında, "İyi bir dürbünle, Jüpiter'in halkalı yapısı (en azından merkezi halka) ve üç-dört Galilei uydusu (Jüpiter'in ayları) görülebilmeli" dedi.

İo, Europa, Ganymede ve Callisto'dan oluşan Galilei uyduları, Jüpiter'in en büyük doğal uyduları. NASA'nın Europa Clipper görevi, Ekim 2024 gibi yakın bir tarihte, bilim insanlarının küresel bir yeraltı okyanusu barındırdığına inandığı buzlu uyduyu incelemek için yola çıkabilir.

Dr. Kobelski'ye göre, daha da yakından bakmak isteyenler en az 10 santimetre veya daha büyük mercekli bir teleskop ve muhtemelen yeşil ve mavi filtreler kullanmayı düşünmeli; bu ekipmanlar, Jüpiter'in Büyük Kırmızı Lekesi'nin ve büyük gaz devi gezegenin bulut katmanlarının halkalı yapısının görünürlüğünü artıracak.

Kaynak: Independent Türkçe

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun