birgün

29° AÇIK

DÜNYA 31.05.2020 22:06

ABD’de bir eylemcinin polisin atını ele geçirdiği iddiası gerçek dışı çıktı

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından Şikago’da süren eylemlerde bir eylemcinin polisin atını ele geçirdiği iddiası gerçek dışı çıktı

ABD’de bir eylemcinin polisin atını ele geçirdiği iddiası gerçek dışı çıktı

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve birçok eyalette süren eylemler esnasında Şikago'da bir eylemcinin polisin atını ele geçirdiği iddiası sosyal medyada viral oldu.

Olayla ilgili sonradan ortaya çıkan diğer video ve bilgiler, atın polisten ele geçirildiği iddiasını yalanlıyor.

Videoda atıyla görüntülenen kişi, kendi atlarına sahip olan ve Şikago sokaklarında sıklıkla atıyla gezintiye çıkmasıyla biliniyor. Viral olan videodaki ata dair ortaya çıkan diğer görüntülerde de ilk videodaki atın bu kişiye ait olduğu anlaşılıyor.

Öte yandan ABD'de Salı gününden beri süren protestolarda östericilerle polis karşı karşıya geldi, çatışmalarda polis araçları yakılırken, onlarca kişi gözaltına alındı.

Cumartesi akşamı ülkedeki en az 8 eyalette, destek için Ulusal Muhafız birliklerinin göreve çağrıldığı belirtilirken 16 eyaletteki 25 şehirde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Protestoların şiddetlendiği Utah eyaletinde ise Vali Gary Herbert, Ulusal Muhafızl​arı görevlendirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız