Google Play Store
App Store

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP, İYİ Parti ve HDP'li milletvekillerinin depremin üçüncü gününde Ahbap Derneği'ne çadır satan Kızılay'ı eleştirmesi üzerine, "Net olarak söylüyorum, keşke afet sırasında böyle bir ağır ve acılı günde hiçbir satış yapmasaydı yapılmasaydı" açıklaması yaptı.

AKP'de Kızılay eleştirisi: Keşke hiçbir satış yapılmasaydı
Fotoğraf: AA

TBMM Genel Kurulu, dün Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. Kurulda Kızılay'ın Kahramanmaraş merkezli depremlerden 3 gün sonra afet bölgesine gönderilmek üzere Ahbap'a 2050 adet çadır satmasıyla ilgili tartışmalar devam etti.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Kızılay’ın deprem bölgesinde çadır satmasını eleştirerek, "Vatandaşlarımız acilen konaklama sorununun çözülmesini bekliyor, bir bakıyoruz Kızılay elindeki çadırları ve konserveleri parayla satmış. Hilal-İ Ahmer Cemiyeti’nden bugünlere gelen yurt içinde ve yurt dışında milyonlarca ihtiyaç sahibinin yarasına merhem olan Kızılay’ın geldiği nokta maalesef içler acısı” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da, "Kızılay'la ilgili de her gün tekrar bir rezalet ortaya çıkıyor. Bakın, son rezalet de şu: Kızılay’a bağlı Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi var. Bunlar aralık ayında SPK’ye bir müracaatta bulunuyorlar. Ne için müracaatta bulunuyor? Paraları çok ya arkadaşların çünkü yardım yapmıyorlar, ihtiyaç sahiplerine dağıtmıyorlar; paraları altına ve dövize yatırıyorlar" diye konuştu.

DHA'nın haberine göre, İYİ Parti Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, "Bizim eskiden bir Kızılay’ımız vardı; her zor günümüzde yanımızda bulunur, milletimizin göz bebeği olan kurumların başında gelirdi, doğal felaketlerde kendiliğinden harekete geçerdi, ticari olan hiçbir faaliyetle ilişkisi yoktu. Milletimizin kalbinde yer eden bu yardım ve dayanışma kurumumuz, şimdi maalesef, kötülük rejiminin çıkarlarına hizmet eden bir paravan kuruluşa dönüştürüldü" diye konuştu.

HDP Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, "Bu Kızılay depremzedelere çadır götürmedi, çadır kurmadı, elindeki çadırları üç gün bekletip ondan sonra Ahbap'a sattı. Kızılay, tüzel kişiliğe sahip ve kar amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olarak sunmak zorunda olan bir kuruluş. Ne zaman şirket haline dönüştürdünüz Kızılay'ı?" diye sordu.

"KEŞKE AFET SIRASINDA YAPILMASAYDI"

Muhalefetin Kızılay eleştirilerine yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, şunları kaydetti:

"Kızılay, bir devlet kurumu değil, Kızılay, kendi tüzel kişiliği olan bir dernek. Kızılay, bizim; tartışalım, eleştirelim fakat 154 yıldan beri bizim kurumumuz, en zor zamanda bu milletin yanında yer almış, özel kurumumuz. En zor zamanda milletin yanında yer almış özel bir kurumumuz, 1913’te kamu yararı kararı verilmiş. Şu an eleştirdiğiniz çadır şirketi, 1954 yılında kurulmuş bugünün konuları değil. Satsa neden satıyor, satmasa neden satmıyor denecek. Derdiniz başka, sizin kastınız, işiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Ancak net olarak söylüyorum, keşke afet sırasında böyle bir ağır ve acılı günde hiçbir satış yapmasaydı yapılmasaydı. Daha nasıl söyleyebilirim. Satarsan ne olur, işte bugün olduğu gibi, 4 milyon kişiye 3 öğün yemek veriyorsun bu konuşulmaz, satarsan ne olur 400 bin kişiye çadır vermişsin bu konuşulmaz, böyle meclisi ve kamuoyunu yoran gündeme vesile olursunuz.”