Google Play Store
App Store

AKP’de 3 dönem kuralı nedeniyle genel başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ile Binali Yıldırım arasında "tartışma yaşandığı" ileri sürüldü. Kurtulmuş, "İstisna olmasın” diyor, Yıldırım ise buna karşı çıkıyor.

AKP'de 'üç dönem kavgası' iddiası: İki genel başkanvekili arasında tartışma
Fotoğraf: tccb.gov.tr

AKP’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimde katı şekilde uygulayacağı belirtilen 3 dönem kuralı ile ilgili AKP genel başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ile Binali Yıldırım “tartışma yaşandığı” belirtiliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Yıldırım’ın, “kuralın kesin olarak uygulanması halinde TBMM’deki pek çok deneyimli ismin kadro dışı kalacağı ve AKP’nin deneyimli isimlere bu süreçte daha fazla ihtiyacının olduğu” itirazını yaptığı ileri sürülüyor. Kurtulmuş’un ise “3 dönem kuralının kesin bir şekilde uygulanmasından yana olduğu” ifade ediliyor.

TBMM’de AKP’li vekillerden 73’ünün bu kurala takıldığı da belirtilmişti. Genel merkezde ise genel başkan yardımcıları Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz, Mehmet Özhaseki gibi isimlerin de “üç dönem kuralına takılanlar olduğu” ifade edilmişti.