birgün

13° SİSLİ

SİYASET 15.08.2020 10:24

AKP'nin İstanbul Sözleşmesi planı: 2 ayrı yol haritası hazırlandı

AKP'nin son günlerde hedef gösterdiği İstanbul Sözleşmesi için çalışmalar yaptığı iddia edildi. İddiaya göre, sözleşmeye yönelik 2 ayrı yol haritası hazırlandı, 4. maddeye ise şerh konabilir.

AKP'nin İstanbul Sözleşmesi planı: 2 ayrı yol haritası hazırlandı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili “Artık kendi çerçevemizi kendimiz belirlememiz gerekiyor” sözlerinin ardından Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve AKP'nin 'hukukçu' kurmayları sözleşmeyle ilgili alternatifli çalışmalar yaptı.

'CİNSEL YÖNELİM' VE 'TOPLUMSAL CİNSİYET KİMLİĞİ' İFADELERİNE ŞERH KONULABİLİR

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, İstanbul Sözleşmesi’nde gericilerin hedefi haline gelen “Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması” konusunu düzenleyen 4’üncü maddede geçen ‘cinsel yönelim’ ve ‘toplumsal cinsiyet kimliği’ ifadelerine şerh konulması gündemde.

2 YOL HARİTASI

Bakanlıklar ve AKP'nin kurmayları, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması durumunda nelerin yapılması gerektiğiyle ilgili de 2 ayrı yol haritası belirledi.

Edinilen bilgilere göre, hazırlanan çalışmalar salı günü Erdoğan’ın da katılacağı MYK toplantısında değerlendirilecek. Erdoğan’ın talimatına göre son şekli verilecek çalışma ilgili çevrelerde görüşe açılacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız