İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, deprem felaketinin ardından yapılan yayınlara, iktidarın RTÜK eliyle müdahaleye hazırlandığını söyledi. "Felaketin boyutlarını milletimize ulaştırmak suç değil" ifadelerini kullanan Akşener, halkın gelişmeleri neden milyonlarca dolar vererek satın aldırdığı televizyon kanallarından değil de bağımsız yayın yapan kanallardan izlediğini düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Akşener: İktidar RTÜK eliyle müdahaleye hazırlanıyor
Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili "Felaketin boyutlarını milletimize ulaştırmak suç değil, olsa olsa durum tespitidir" ifadesini kullandı.

Akşener, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ve milletin, deprem felaketi dolayısıyla derin bir acı yaşadığını vurguladı. Felaketin ardından dayanışma ve kardeşlik ruhuna bir kez daha şahitlik edildiğine dikkati çeken Akşener, "Yıkım büyük, kayıplarımız çok, acımız sonsuz ancak Türkiye'nin bu badireyi de atlatacağına olan inancımız tam" değerlendirmesinde bulundu.

AA'nın aktardığına göre Akşener, haber alma hakkının anayasal güvence altındaki vazgeçilmez bir hak olduğunu belirterek, iktidarın RTÜK eliyle bu hakka müdahale etmek istediğine dikkat çekti.

"İKTİDAR, RTÜK ÜZERİNDEN, MÜDAHALEYE HAZIRLANIYOR"

Akşener, şöyle devam etti: "Milletimiz günlerdir ekran başında, felaket bölgesinde ne olup bittiğini öğrenmeye çalışıyor. Üzülerek görüyorum ki canlarımız, devletin kendilerine uzanacak elini beklerken devleti idare eden iktidar, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üzerinden, milletimizin bu hakkına müdahaleye hazırlanıyor. Bazı yayınlara dair eleştiri hakkımı saklı tutarak hatırlatmak isterim ki bu süreçte, yakınlarından ve bölgeden haber almak için çırpınan aziz milletimizi bilgilendiren, felaketin boyutlarını gözler önüne seren, enkazdan müjdeler vererek, hepimize nefes aldıran yayınlar, aba altından sopayı ya da cezayı değil takdiri hak ediyor."

"FELAKETİN BOYUTLARINI MİLLETİMİZE ULAŞTIRMAK SUÇ DEĞİL DURUM TESPİTİDİR"

Akşener, iktidarın, RTÜK üzerinden ceza planları yapacağına, halkın gelişmeleri neden milyonlarca dolar vererek satın aldırdığı televizyon kanallarından değil de bağımsız yayın yapan kanallardan izlediğini düşünmesi gerektiğini aktardı.

"Haberin, suç olmadığını" belirten Akşener, şunları kaydetti: "Sayın Cumhurbaşkanı, 'asrın felaketi' derken bu acıya dair bilgileri, felaketin boyutlarını milletimize ulaştırmak suç değil olsa olsa durum tespitidir. Hiç kimse unutmamalıdır ki özgür medya bir gün herkese lazım ve özgür bir medya, özgür bir toplumun en önemli kazanımı. Aziz milletimizin haber alma hakkını koruyup kollamak adına, depremin ilk dakikalarından itibaren sorumlu yayıncılık yapan bütün gazetecilerin ve televizyonların yanında olduğumuzu ilan ediyor, haberciliği cezalandırmayı düşünenleri de bu büyük hatadan dönmeye davet ediyorum."

Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından bir paylaşım yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sorunları gündeme getiren yayıncılara gözdağı vererek "Tüm iyi niyetli uyarılara rağmen yanlışta ısrar eden yayıncıların RTÜK uzmanları tarafından titizlikle takip edildiğini ve gerekli raporlamaların yapıldığını" ifadelerini kullanmıştı.