Disney+'ın yayınlamadığı 'Atatürk' filminde Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran oyuncu Aras Bulut İynemli, platforma tepki göstermediği gerekçesiyle kendisini eleştiren Ahmet Hakan'a bir mektup yazarak yanıt verdi. İynemli mektubunda, "Beni derinden üzen, kendimi yalnız ve hedef tahtasına konulmuş gibi hissettiren kısım ‘Aras neden konuşmadı, Atatürk’ü neden savunmadı’ gibi ifadeler karşısında oyunculuğumun ötesinde bir Türk genci olarak sorgulanmaya çalışılmam" ifadelerini kullandı.

Aras Bulut İynemli'den Ahmet Hakan'a mektup: Bunu hiç hak etmediğimi düşünüyorum

Disney Plus platformunda yayınlanması planlanan ancak yerli içerikler arasından kaldırılan "Atatürk" filmine ilişkin tartışmalar sürerken, başrol oyuncusu Aras Bulut İynemli platforma tepki göstermediği gerekçesiyle kendisini eleştiren Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a mektupla yanıt verdi. 

Oyuncu İynemli Hakan'a yazdığı mektupta, "Beni derinden üzen, kendimi yalnız ve hedef tahtasına konulmuş gibi hissettiren kısım ise ‘Aras neden konuşmadı, Atatürk’ü neden savunmadı’ gibi ifadeler karşısında oyunculuğumun ötesinde bir Türk genci olarak sorgulanmaya çalışılmam" dedi.

"BEN FİLMİMİZİN TAŞIDIĞI MESAJA KEFİLİM"

İynemli'nin Hakan'a verdiği yanıtta şu ifadeler yer aldı:

"Köşenizi okudum. Bana yönelttiğiniz ‘iki çift söz’ karşısında üzülmedim desem yalan olur. Çok üzüldüm. Özellikle sizin gibi söylentilere değil hakikate inanan bir gazetecinin böyle haksız bir yakıştırmayı dile getirmesine üzüldüm.

Ben filmimize, taşıdığı mesaja ve seyircimize hissettireceklerine kefilim.

Atatürk’ü ve ülkemizi asılsız iddialarla karalamak isteyenlere en büyük ve en güzel cevabımız emeği geçen herkesin ilmek ilmek işlediği Atatürk filmidir.

Beni derinden üzen, kendimi yalnız ve hedef tahtasına konulmuş gibi hissettiren kısım ise ‘Aras neden konuşmadı, Atatürk’ü neden savunmadı’ gibi ifadeler karşısında oyunculuğumun ötesinde bir Türk genci olarak sorgulanmaya çalışılmam.

Bunu hiç hak etmediğimi düşünüyorum.

‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözü, Atatürk’ün beni en çok etkileyen sözlerinden biri.

Ben buna inanıyor ve bunun için çaba sarf ediyorum.

Atatürk rolü teklif edildiğinde ise bu söz benim için daha doğrudan bir anlam kazandı ve elimden gelenin üzerine çıkarak Atatürk’ü canlandırmak için çok çalıştım.

Çünkü Atatürk’ü ve karakterini tanımak, benim gibi Türk gençleri için O’nun fikirlerine giden yolu açabilirdi.

Yazınızda da kullanmışsınız, filmimizin fragmanını paylaşırken yazdığım ‘Onun fikirlerini, duygularını hissetmeye ve anlatmaya çalıştık’ derken de bunu kastediyorum.

Bunu bu filmde bu hislerle çalıştım.

Oyuncuların film dışındaki tartışmalara çekilmesinin de eserin taşıdığı anlamın, vermek istediği mesajların perdelenmesi anlamına geleceğini düşünüyorum." 

***

AHMET HAKAN NE YAZMIŞTI?

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Disney+'ın platformda yayınlamaktan vazgeçtiği Atatürk filminde Atatürk'ü canlandıran Aras Bulut İynemli'yi 'eleştirmiş' ve köşesinde şunları yazmıştı:

"Disney’in Atatürk filminde Atatürk’ü canlandıran Aras Bulut İynemli, filmin fragmanını yayınlayıp altına şunu yazmış: 'Biz bir film yaptık. Onun fikirlerini, duygularını hissetmeye ve anlatmaya çalıştık.'

İyi de Aras Bulut, yaptığınız film Disney’de yayınlanacaktı, yayınlanmıyor.

Niye? Çünkü Diaspora Atatürk’e 'soykırımcı' diye iftira attı, Disney de bu iftirayı doğru kabul etti.

'Atatürk’ün duygularını hissetmeye çalıştık' diyorsun ama maalesef zerre kadar hissetmemişsin. Hissetseydin Atatürk’e atılan iftira karşısında bu derece edilgen kalmazdın."