birgün

11° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Avrupa Süper Ligi | Kıta futbolunda tarihi kırılma: Neler oluyor?

Dünya futbolunun 12 zengin kulübü, ‘Avrupa Süper Ligi’ adıyla yeni bir turnuva organize ettiklerini duyurdu. ABD’li finans devi JP Morgan tarafından finanse edilen turnuvaya, İngiltere’den 6, İtalya ve İspanya’dan 3’er kulüp katılırken, Alman ve Fransız kulüpleri ligin dışında kalmayı tercih etti. FIFA yaptığı açıklamayla turnuvayı onaylamadığını duyurdu. UEFA ve lige katılan kulüplerin yerel futbol federasyonları ile birlikte TFF de organizasyona karşı çıkıyor. Organizasyonda oynayacak futbolcuların, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası'ndan men edilmesi kararlaştırıldı.

SPOR 19.04.2021 10:10
Avrupa Süper Ligi | Kıta futbolunda tarihi kırılma: Neler oluyor?
Abone Ol google-news

İngiltere’den 6, İspanya’dan ve İtalya’dan 3’er kulübün katılımıyla ‘Avrupa Süper Ligi’ kuruldu.

İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada, Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasına ilişkin karar dünya kamuoyuyla paylaşıldı.

Kulüplerin açıklamasında, en kısa sürede başlaması planlanan lige ilk etapta 3 takımın daha katılmasının beklendiği kaydedildi.

Avrupa futbolunda büyük bir kırılma yaratacak turnuvaya, Fransız ve Alman kulüplerinin katılmayacağı öğrenildi. Buna göre Alman kulüpler Bayern Münih ve Borussia Dortmund ile Fransız Paris Saint-Germain, lige katılmayı reddetti.

Paris kulübünün Başkanı Nasır el Halifi, Şampiyonlar Ligi’nin yayıncı kuruluşu Bein Media Grubu’nun başındaki isim. Halifi’nin ayrıca UEFA yönetiminde de görevi bulunuyor.

Bayern Münih’in de Katar sermayesiyle ilişkileri olduğu biliniyor. Kulübün sponsorlarından biri, Katar Havayolları.

Lige katılacağı söylenen Porto kulübünün başkanı Pinto da Costa da iddiaları reddetti. Pinto da Costa, Şampiyonlar Ligi'nde oynamaya devam edeceklerini söyledi.

TOPLAMDA 20 KULÜBÜN KATILMASI PLANLANIYOR

Açıklamada kurucu kulüplerin, birkaç yıldır “Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirmenin, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturmanın” hedeflendiği savunuldu.

Turnuvanın detaylarına ilişkin bilgilerin aktarıldığı açıklamada, 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceğine işaret edildi.

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10’arlı olarak iki gruba ayrılacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı dile getirildi.

Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

KURUCU KULÜPLERE 3,5 MİLYAR AVRO

ABD’deki bankacılık ve finans devi JP Morgan tarafından finanse edilecek turnuva kapsamında, kurucu kulüplere toplam 3,5 milyar avro, ilk 6 takıma da 350 milyon avroluk bir gelir sağlanması planlanıyor.

Real Madrid Başkanı Florentino Perez ise Avrupa Süper Ligi'nin ilk başkanı oldu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Perez, ‘futbola her seviyede yardımcı olacaklarını ve onu hak ettiği yere götüreceklerini’ iddia ederek, “Futbolun dünyada 4 milyardan fazla taraftarı var ve dünyadaki tek küresel spor. Büyük kulüpler olarak bizim sorumluluğumuz onların isteklerine cevap vermektir” dedi.

PEREZ: KENDİ DÜNYA KUPAMIZI KURARIZ

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, kapalı liglerde oynayacak oyuncuların Avrupa Şampiyonası'na ve Dünya Kupası'na davet alamayacaklarını açıkladı.

Florentino Perez ise turnuvada oynayacak oyuncuların Dünya Kupası’na çağrılmayacağı söylentilerine ilişkin, “Eğer Avrupa Süper Ligi'ne katılan futbolcular 2022 Dünya Kupası'na katılamazsa, kendi Dünya Kupası organizasyonumuzu kurarız. Sorun değil” ifadelerini kullandı.

avrupa-futbolunda-tarihi-kirilma-neler-oluyor-866301-1.
Real Madrid Başkanı Florentino Perez

Öte yandan turnuvaya katılan İtalyan kulüplerden Juventus’un Başkanı Andrea Agnelli, Avrupa Kulüpler Birliği’nden ve UEFA yönetimindeki görevlerinden istifa etti.

Manchester United Eş Başkanı Joel Glazer ise konuya dair değerlendirmesinde “Dünyanın en iyi kulüpleri ve futbolcularını tüm sezon boyunca mücadele edebilecekleri şekilde bir araya getirerek, Avrupa futbolunda yeni bir sayfa açıyoruz” yorumunu yaptı.

Andrea Agnelli ve Joel Glazer, Perez'in yardımcıları oldu.

23 YILLIK ANLAŞMA

Avrupa Süper Ligi'nin 12 kurucu kulübünün yaptığı anlaşmanın detayları da ortaya çıktı. İngiliz Sky Sports, kulüplerin '23 yıllık taahhüt sözleşmesi imzaladığını' aktardı.

FIFA’DAN AÇIKLAMA: ONAYLAMIYORUZ

Avrupa Süper Ligi’ni kuran kulüplerin açıklamasında, kulüplerin UEFA ve FIFA yetkilileriyle görüşmeyi ‘dört gözle’ beklediği ifade edildi.

Ancak konuya ilişkin dünya futbolunun patronu FIFA’dan yapılan açıklamada, turnuva eleştirildi. Açıklamada, “Futbolun yönetici organlarının bu yapının eşitlikçi kalmasını kontrol etmesi gerekmektedir. Bu şartlar gereğince, FIFA olarak bu ‘kapalı Avrupa kaçış liginin’, uluslararası futbol iskeletinde yer almasını onaylamadığımızı bildirmek istiyoruz” denildi.

​​​​​​​UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak Süper Lig projesine karşı çıkmıştı.

Açıklamada “İlgili kulüplerin; ulusal, kıtasal veya uluslararası düzeydeki başka herhangi bir organizasyona katılması yasaklanacak. Oyuncularının, milli takımda oynamasına dahi izin verilmeyebilir” ifadeleri yer almıştı.

avrupa-futbolunda-tarihi-kirilma-neler-oluyor-866302-1.
Şampiyonlar Ligi, dünya futbolunun en kaliteli organizasyonu olarak kabul ediliyor.

UEFA İCRA KURULU BUGÜN TOPLANIYOR

UEFA İcra Kurulu bugün İsviçre’de yapacağı toplantıda, konunun masaya yatırılması bekleniyor.

Öte yandan, futbolun önde gelen isimleri de konu hakkındaki görüşlerini yavaş yavaş açıklıyor.

Eski bir Manchester United oyuncusu olan Gary Neville, Sky Sports kanalında Avrupa Süper Ligi girişimini eleştirerek, “United ve Avrupa Süper Ligi projesine imza atan 5 İngiliz kulübü kendilerinden utanmalı. Sezon devam ederken böyle bir işe kalkışmak rezalet. Midem bulandı. Özellikle de M United ve Liverpool. Liverpool hep ‘halkın kulübü’ olduğunu söyler” değerlendirmesinde bulundu.

BORIS JOHNSON DA TOPA GİRDİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da yaşananlara sessiz kalmadı.

Twitter’dan paylaşım yapan Johnson, “Avrupa Süper Ligi planı futbola büyük zarar verir ve futbol yetkililerinin buna karşı harekete geçmesini destekliyoruz” dedi.

Johnson ayrıca, turnuvayı kuran kulüplere seslenerek, önce taraftarlarına ve geniş futbol kamuoyunun sorularına cevap vermeleri gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE’DEN DE KARŞI SES

Kulüpler Birliği Vakfı da kurulması planlanan ‘Avrupa Süper Ligi’nin Avrupa futbolunun birliğine darbe vuracağının altını çizerek UEFA’ya destek verdi.

Vakfın Twitter hesabından İngilizce yapılan açıklamada, şu görüşler yer aldı:

“Kulüpler Birliği Vakfı, son dönemde gelişen olaylar hakkında derin endişe duymaktadır. Sözde 'Avrupa Süper Ligi', Avrupa futbolunun bütünlüğüne düzeltilemez bir darbe vuracaktır. Futbol ailesinin tüm paydaşları için dayanışma ve iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı kulüplerin kendi çıkarlarını Avrupa futbolunun ortak çıkarının önüne koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz. Türk Kulüpler Birliği Vakfı, kıtanın sportif değerini yaşatmak için UEFA'nın yanında yer almakta ve bütün paydaşları futbolun kalbini ve ruhunu yerle bir edecek bu talihsiz fikre karşı Avrupa futbolunu savunmaya çağırmaktadır.”

TFF: ASLA KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da Avrupa Süper Ligi hakkında açıklamalarda bulundu.

"Avrupa Süper Ligi girişimi asla kabul edilemez" denilen açıklamada, "UEFA Başkanı Ceferin ve yönetim kuruluna inanıyor, alacakları kararı destekliyoruz. Söz konusu kulüpleri, bu ayrıcalıklı eylemden bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

LA LİGA: SPORTİF LİYAKAT İLKELERİNE SALDIRI

İspanya'da 1. ve 2. lig kulüplerinin bağlı olduğu La Liga kurumu, İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulübün "Avrupa Süper Ligi" adıyla açıkladığı yeni bir lig oluşturma girişimini şiddetle kınadığını açıkladı.

La Liga tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Avrupa'da elit ve ayrımcı bir lig kurulması girişimi, ulusal ve Avrupa futbol ekosisteminin temel taşları olan açık rekabet ve sportif liyakat ilkelerine saldırıdır" denildi.

Avrupa'da mevcut durumda herhangi bir kulübün taraftarlarının, Avrupa futbolunun zirvesinde mücadele etme hayali kurabildiğini vurgulayan La Liga, 12 kulübün önerdiği Avrupa Süper Ligi'nin "bu rüyayı sonlandırdığını, Avrupa futbolunun zirvesinin kapılarını kapattığını ve sadece bir elit kısmın girmesine olanak sağladığını" kaydetti.

İspanyol futbolunun çıkarlarını, bütününü savunmak için tüm argümanlarını kullanacağını açıklayan La Liga, "Avrupa'daki bu yeni turnuva, egoist ve zengini daha zengin yapmaktan başka bir girişim değildir. Tüm oyunun çekiciliğini zayıflatacak, La Liga'nın ve onu oluşturan kulüpler ile tüm futbol ekosisteminin yakın geleceği üzerinde derinden zarar verici bir etki yaratacaktır" dedi.

Diğer yandan La Liga kurumunun başkanı Javier Tebas da, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Avrupa Süper Ligi'ni kuran kulüpleri "bencillik, dayanışma eksikliği ve elit olmakla" eleştirerek, "UEFA ile birlikte gerekli cevabı vereceklerini" yazdı.

PREMIER LİG 14 TAKIMLA TOPLANTI DÜZENLEYECEK

İngiltere Premier Lig'in yayıncı kuruluşlarından Sky Sports'ın muhabiri Bryan Swanson, İngiltere'den 6 kulübün katılacağı açıklanan Avrupa Süper Ligi organizasyonuna karşı Premier Lig CEO'su Richard Masters'ın önderliğinde, turnuvaya katılmayan 14 kulüple çevrimiçi bir toplantı düzenleneceğini duyurdu. Swanson, toplantıya, turnuvaya katılacağını duyuran 6 kulübün ise davet edilmediğini açıkladı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun