birgün

13° HAFİF YAĞMUR

UEFA Başkanı'ndan 'Avrupa Süper Ligi'ne ilişkin sert sözler: Umursadıkları tek şey kendi cüzdanları

UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne 36 takımın katılacağını ve maçların lig usulüne göre oynanacağını açıkladı. Avrupa Süper Lig ile ilgili konuşan UEFA Başkanı Ceferin, "Kapalı ligde oynayan oyuncular, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nda forma giyemeyecekler. Milli takımlarına davet alamayacaklar" dedi. Ceferin, yeni turnuvaya, "Umursadıkları tek şey kendi cüzdanları" diyerek tepki gösterdi.

SPOR 19.04.2021 16:09
UEFA Başkanı'ndan 'Avrupa Süper Ligi'ne ilişkin sert sözler: Umursadıkları tek şey kendi cüzdanları
Abone Ol google-news

UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne 36 takımın katılacağını ve maçların lig usulüne göre oynanacağını açıkladı. UEFA Başkanı Alexander Ceferin, 'Avrupa Süper Lig' için ise "Açgözlülükten başka hiçbir şeyle motive edilmeyen birkaç kulübün, kendi kendilerine hizmet teklifine karşı bir arada durduğumuzu daha fazla vurgulayamazdım" yorumunu yaptı.

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatını bugün açıklamaya hazırlanırken Avrupa'nın en zengin 12 kulübü, ‘Avrupa Süper Ligi’ adıyla yeni bir turnuva organize ettiklerini duyurdu. Manchester United, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Juventus, Milan ve Inter, ‘Avrupa Süper Ligi'nin’ kurulması konusunda anlaştıklarını açıkladı. ABD’li finans devi JP Morgan tarafından finanse edilen turnuvaya, çok sayıda tepki geldi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE YENİ FORMAT

Zoom üzerinden düzenlenen toplantıda Ceferin, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne 36 takımın katılacağını söyledi. Yeni formata göre kulüpler, lig usulü 5 iç ve 5 dış saha olmak üzere 10 farklı takımla mücadele edecek. Müsabakalar sonucunda ortaya çıkacak puan durumuna göre ilk sekiz sırada yer alan kulüpler, son 16 turuna kalmaya hak kazanacak.

9 ile 24. sıra arasında bulunan takımlar play-off oynayacak ve galip gelenler bir üst tura katılacak. 25 ile 36. sıra arasındaki takımlar ise turnuvaya veda edecek.

Son 16 eşleşmeleriyle birlikte mevcut sistemdeki eleme usulü geçerli olacak. Yeni format, UEFA Avrupa Ligi'ne de uyarlanacak.

Yeni formatın Avrupa futbolunda mücadeleyi ve dayanışmayı artıracağını söyleyen Ceferin, şunları kaydetti:

"Bu gelişmiş format, sahada elde edilen sonuçlar sayesinde Avrupa'daki herhangi bir takımın UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hayalini sürekli canlı tutacak. Ayrıca, seçilmiş küçük bir kartel grup yerine, Avrupa futbolundaki herkes için uzun vadeli yaşama imkanıyla birlikte refah ve büyüme sağlayacaktır."

AVRUPA SÜPER LİGİ'NE İLİŞKİN SERT SÖZLER

Ceferin, “Açgözlülükten başka hiçbir şeyle motive edilmeyen birkaç kulübün, kendi kendilerine hizmet teklifine karşı bir arada durduğumuzu daha fazla vurgulayamazdım. Kapalı ligde oynayan oyuncular, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nda forma giyemeyecekler. Milli takımlarına davet alamayacaklar" ifadelerini kullandı.

JUVENTUS BAŞKANI'NA TEPKİ

"Juventus Başkanı Agnelli kadar ısrarla ve bu kadar çok yalan söyleyen birini görmedim" diyen Ceferin, "Onunla cumartesi öğleden sonra görüştük ve bana her şeyin yalan olduğunu söyledi. Açgözlülük, tüm insani değerlerin buharlaşmasına izin veriyor" ifadelerini kullandı.

uefa-baskani-ceferin-super-lig-de-oynayacak-oyuncular-milli-takimlarda-oynayamayacak-866496-1.
Fotoğraf: Juventus Başkanı Agnelli

"YILANLARIN BU KADAR YAKINIMIZDA ÇALIŞTIKLARINI BİLMİYORDUK"

Ceferin ayrıca, "Yılanların bu kadar yakınımızda çalıştıklarını bilmiyorduk ancak şimdi öğrendik" diye konuştu.

"Bu kulüpler dayanışma hakkında yazıp duruyorlar ama onlar dayanışmanın D'sini bile umursamazlar" diyen Ceferin, "Umursadıkları tek şey kendi cüzdanları. Bu turnuva ile en ünlü olmayı hedeflediler ama çok daha yanlış şekilde ünlü olacaklar" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol