İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, PKK lideri Abdullah Öcalan’a bir yargı mensubunun aracı olarak gönderildiği iddiasına ilişkin konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Tamamen yalan söylüyorlar. Yani gidecek bir yargı mensubu böyle bir görüşme yapacak. Bundan Adalet Bakanlığı’nın, devletin, ilgililerin bilgisi olmayacak. Böyle bir görüşme yok” dedi.

Bekir Bozdağ 'Öcalan' iddiasının yalan olduğunu savundu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, İmralı’da hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşüldüğü iddiasına ilişkin Milliyet yazarı Didem Özel Tümer’e açıklamalarda bulundu.

“Tamamen yalan söylüyorlar. Yani gidecek bir yargı mensubu böyle bir görüşme yapacak. Bundan Adalet Bakanlığı’nın, devletin, ilgililerin bilgisi olmayacak. Böyle bir görüşme yok” diyen Bozdağ, “Akşener onu diyeceğine bak Kandil açıklama yapıyor; ‘biz Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz’. İşte Bese Hozat, ‘Kılıçdaroğlu kazanmazsa iç savaş çıkar’ diyor. HDP Eş Genel Başkanları ‘bir oy bize, bir oy Kılıçdaroğlu’na’ diyor. ‘Terörün, HDP’nin olduğu yerde olmayız, onların desteklediğini desteklemeyiz’ dedi. Şimdi Mithat Sancar ‘bizim Kılıçdaroğlu’yla hedef birliğimiz var’ diyor. Demek ki Kılıçdaroğlu’yla hedef birliği olanlar sadece altılı masada oturanlar değil” ifadeleriyle İYİ Parti liderini hedef aldı.

Bozdağ, “Olmayan bir görüşmeyi varmış gibi gösterip algı oluşturmak ahlaki bir yaklaşım değildir. Söylediğimiz çok açık; siz HDP’nin desteklediği, Kandil’in oy verin çağrısı yaptığı adaya destek veriyorsunuz. Yalansa söylesin; ‘İYİ Parti’nin desteği yok’ desin” şeklinde konuştu.

“ŞAMPANYA” SAVUNMASI YAPTI

Kamuoyunda tepkilere neden olan “14 Mayıs akşamı ya şampanya patlatıp bunu sabaha kadar kutlayanlar olacak ya da temiz alnını şükür için secdeye koyup Rabbine hamdedenler olacak” sözlerine ilişkin de savunma yapan Bozdağ, şunları söyledi:

“Sadece ben söylemiyorum bunu. The Guardian Dış Haberler Şefi de, ‘Erdoğan kaybederse, Washington’dan Berlin’e kadar şampanya ile kutlanacağı şüphesizdir’ anlamına gelen bir açıkalma yaptı. Eğer Kılıçdaroğlu kazanırsa CHP’den daha çok Biden sevinecek, Kandil, FETÖ sevinecek. Cumhurbaşkanımızın kaybetmesi halinde nasıl mutlu olacaklarını bir bir açıklıyorlar. Ben kimseyi itham etmiyorum. Kimin yapacağını da söylemiyorum. İkincisi ben ne demişim; seccade, şükür demişim, hamd demişim. ‘Ortadoğu’nun bataklığına kodlanmış kafa’ diyor. Yani Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı’na talip birinin namaz, secde, şükür, hamd kavramlarını dile getiren bir siyasetçiyi ‘bu kafa Ortadoğu bataklığına kodlanmış biri’ diye nitelendirdiği zaman bu kadar İslam’a hizmet etmiş büyük bir milletin mensuplarına nasıl dönüp bakacak merak ediyorum.”