birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Bernie Sanders, Trump'ın seçim gecesi yapacaklarını bir ay önceden anlatmış

Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump'ın oyların sayımı devam ederken zaferini ilan etmesinin ardından, ABD'li Demokrat Senatör Bernie Sanders'ın bir ay önce katıldığı programda Trump'ın seçim gecesi neler yapacağını anlatması gündem oldu.

DÜNYA 05.11.2020 12:14
Bernie Sanders, Trump'ın seçim gecesi yapacaklarını bir ay önceden anlatmış
Abone Ol google-news

ABD'de Cumhuriyetçi Donald Trump ve Demokrat Joe Biden arasındaki seçim yarışı ikinci gününde devam ediyor. Son verilere göre Biden yarışı önde götürse de kritik eyaletlerden çıkacak sonuç bekleniyor.

Seçim yarışında ikinci güne girilmişken, Donald Trump dün zafer ilan etmişti. Trump'ın açıklamalarının ardından ABD'li Demokrat Senatör Bernie Sanders'ın bir ay önce katıldığı programda Trump'ın seçim gecesi neler yapacağını anlatması gündem oldu.

Jimmy Fallon'un bir ay önce The Tonight Show programında, Fallon'un "3 Kasım'da gerçekleşecek seçim sonrasında sonuçları hemen öğrenemeyeceğiz, siz seçimleri ne zaman öğreneceğimizi öngörüyorsunuz?" soruna Sanders şöyle yanıtlamıştı:

"Pennsylvania, Michigan, Wisconsin ve diğer eyaletlerde posta yoluyla çok büyük miktarda oy geleceğini düşünüyorum. Florida ve Vermont gibi eyaletlerin aksine buralarda oy sayım işlemi seçim günü başlayacak. Demokratlar daha çok posta yoluyla oy kullanmış olacak, Cumhuriyetçiler ise seçim günü sandığa gidecek. Sayılan ilk oyların seçim günü sandığa giden Cumhuriyetçilerden çıkması yüksek bir ihtimal.

Endişem şu: Seçim gece saat 10:00'da Trump kameraların karşısında çıkacak ve Michigan'ı, Pennsylavnia'yı ve Wisconsin'i kazandığını söyleyecek. 'Beni tekrar seçtiğiniz için teşekkürler Amerika. Seçim bitti, herkese iyi günler' diyecek.

Ama ertesi gün ve diğer günlerde posta yoluyla kullanılan oylar sayılacak ve Biden'ın kazandığı görülecek. Bunun ardından Trump çıkıp, 'Gördünüz mü her şeyin hile olduğunu söylemiştim. Tüm o postayla gönderilen oyların sahte olduğunu söylemiştim. Görevi bırakmayacağız' ifadelerini kullanacak."

TRUMP ZAFER İLAN ETTİ

ABD'de oy sayımları devam ederken Başkan Donald Trump, dün destekçilerinin karşısına çıkarak zaferini açıkladı.

"Bu gece aldığımız sonuçlar muazzam, kutlamak için hazırdık. Georgia'yı kazandık, Teksas'ı kazandık. Yüzde 2 buçuk farkla öndeyiz, oyların sadece yüzde 7'si açıldı, bizi yakalamalarına imkan yok" diyen Trump, "En önemlisi, Pensilvanya'yı büyük bir farkla kazanıyoruz. 600 bin oy farkı var, başa baş bile değil. Bizi yakalamalarına imkan yok, büyük olasılıkla başkanınız ben olacağım. Büyük bir kutlama yapmaya hazırlanıyoruz. Sonuçlar harika ve dışarı çıkıpo kutlama yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun