Gezi tutuklusu Can Atalay'ın avukatı Deniz Özen, milletvekili seçilmesine karşın cezaevinde tutulmaya devam edilen müvekkilinin tahliyesinin yasal zorunluluk olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi
Can Atalay'ın avukatı Özen: Tahliye edilmesi yasal zorunluluk

Gezi tutuklusu Can Atalay, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekili seçilmesine rağmen Marmara Cezaevi'nde tutulmaya devam ediyor. Cumhuriyet'e açıklamalarda bulunan Deniz Özen, yaşananların Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Hatay Milletvekili Can Atalay'ın mazbatası avukatları tarafından teslim alınırken Yargıtay’a tahliye başvurusu yapıldı. Ancak Atalay hala cezaevinde tutuluyor.

Atalay'ın avukatı Deniz Özen, bir milletvekilinin böyle bir durumda tahliyesinin yasal zorunluluk olduğunu vurgularken şunları dile getirdi:

"Anayasanın 83. maddesi, milletvekilinin Meclis kararı olmaksızın tutuklu tutulmasının mümkün olmadığını söyler. Bu konuda daha önce verilmiş çok sayıda Anayasa Mahkemesi kararı mevcut. Yakın bir tarihte de Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun Cumhuriyet Davası ile ilgili verdiği bozma kararı bu anlamda kritiktir. Atalay’ın bir gün dahi vakit kaybetmeksizin cezaevinden tahliyesi hukuken zorunludur.”