birgün

9° AÇIK

DÜNYA 25.01.2021 12:11

Chomsky: ABD'li liberal entelektüellere ABD'nin bir terör devleti olduğunu kabul ettiremezsiniz

ABD'li düşünür Chomsky, "Cumhuriyetçi çetelerin seçimin kaybedildiğini kabul etmesini sağlayamadığınız gibi, liberal Amerikan entelektüellerinin ABD'nin önde gelen bir terörist devlet olduğunu kabul etmesini sağlayamazsınız" dedi.

Chomsky: ABD'li liberal entelektüellere ABD'nin bir terör devleti olduğunu kabul ettiremezsiniz

Amerikalı dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, ABD'li liberal entelektüellerin ABD'nin dünyanın geri kalanı için yarattığı tehlikeyi görmediklerini ifade etti.

Chomsky, RT'ye yaptığı açıklamalarda, "ABD'li liberal entelektüellerin uluslararası bir terörizm tedarikçisi olan ABD'yi aynı Trump destekçileri gibi 'zararsız bir güç olarak algıladıkları' bir hayal dünyasında bulunduklarını" söyledi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre, "Cumhuriyetçi çetelerin seçimin kaybedildiğini kabul etmesini sağlayamadığınız gibi, liberal Amerikan entelektüellerinin ABD'nin önde gelen bir terörist devlet olduğunu kabul etmesini sağlayamazsınız" diyen Chomsky, ABD'nin tarihinin neredeyse tamamı boyunca başkalarına karşı saldırganlık içerisinde bulunduğunu vurguladı.

"REAGAN YÖNETİMİNİN YAPTIĞI ŞEY TERÖRİZMİN ZİRVESİYEDİ"

Chomsky ayrıca, eski ABD başkanlarından Ronald Reagan'ın dış politikasının temelini oluşturan 'Teröre Karşı Savaş' konseptini hatırlatarak, bunun 'Orta Amerika ve Güney Afrika'da ABD terörizmine karşı direnişle savaş' olduğunu söyledi ve "Reagan yönetiminin yaptığı şey, kendi tanımlamamıza göre terörizmin zirvesiydi" dedi.

chomsky-abd-li-liberal-entelektuellere-abd-nin-bir-teror-devleti-oldugunu-kabul-ettiremezsiniz-833511-1.
Fotoğraf: Ronald Reagan

ABD'nin saldırganca politikaları konusunda Küba örneğini veren Chomsky, ülkenin uzun süreli ambargolarla ve yönetimin devrilmesi için sürdürülen kampanyalarla yüzleştiğini hatırlatarak, Küba'nın da parçası olduğu ABD-SSCB 'füze krizinin 'neredeyse dünyanın yok olmasına yol açan ciddi bir terörist savaş' olduğunu ifade etti.

Öte yandan Chomsky, liberal entelektüellerin görmeyi başaramadıkları şeyin tarih kitaplarına gömülü veya yabancı topraklarda yaşananlarla sınırlı olmadığını belirterek, "Cumhuriyetçiler yelpazenin dışına çıkmış olsa da, gerçekten ciddi hastalıklar var ancak bunlar tartışılmıyor" dedi.

"SANDERS'IN FİKİRLERİ ABD İÇİN FAZLA RADİKAL OLARAK RESMEDİLDİ"

Chomsky ayrıca, başkanlık adayı olan ancak daha sonra Joe Biden lehine adaylıktan çekilen Bernie Sanders hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

"Almanya gibi bir ülkede kolaylıkla merkez sağcı sayılabilecek bir politikacı olan Bernie Sanders'ın fikirleri, başkanlık kampanyası sırasında ABD için fazla radikal olarak resmedildi. İstediği evrensel sağlık hizmeti, ücretsiz yüksek öğrenim gibi şeyler Avrupa'da muhafazakar partiler tarafından hayata geçirildi. ABD halkına bir hakaret olan bu durum, 'O kadar geridesin ki Meksika'nın sahip olduğu, Fransa'nın sahip olduğu, Brezilya'nın sahip olduğu şeylere sahip olamazsın' demektir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol