birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 12.02.2021 14:49

CHP’li Bakan’dan çağrı: Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı park olsun

“Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifi” geçtiğimiz hafta milletvekillerine gönderdikleri mektupta, deprem farkındalığı için yıkılan binanın yerine park yapılması yönündeki taleplerini iletti. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Murat Bakan’da yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın park olması çağrısında bulundu.

CHP’li Bakan’dan çağrı: Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı park olsun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, deprem farkındalığı için oluşturulan “Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifi” tarafından iletilen talepleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Bakan, “Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu yere bir park yapılması hatta parkın içine de depremde hayatını kaybedenlerin anısına bir anıt yapılması gerçekten içten ve doğru bir karar olur. Yıkılan binanın yerine yeni bir bina yapılması yaşamını yitirenlerin ailelerine daha fazla acı verecek, orada bir beton yığınının yükselmesi acıya acı katacak” dedi.

Bakan, deprem farkındalığı için oluşturulan “Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifi” tarafından iletilen talepleri TBMM gündemine taşıdı. Bakan, “Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu yere bir park yapılması hatta parkın içine de depremde hayatını kaybedenlerin anısına bir anıt yapılması gerçekten içten ve doğru bir karar olur. Yıkılan binanın yerine yeni bir bina yapılması yaşamını yitirenlerin ailelerine daha fazla acı verecek, orada bir beton yığınının yükselmesi acıya acı katacak” dedi.

37 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

İzmir’in Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020 günü meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde 117 yurttaş yaşamını yitirdi, bin 34 yurttaş yaralandı. En çok can kaybının olduğu Rıza Bey Apartmanı’nda günler süren arama kurtarma çalışmalarının sonunda 19 kişi sağ kurtuldu, 37 kişi yaşamını yitirdi.

“Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifi” geçtiğimiz hafta milletvekillerine gönderdikleri mektupta, deprem farkındalığı için yıkılan binanın yerine park yapılması yönündeki taleplerini iletti. Mektupta, “Kentlerin hafızaları parkları, bahçeleri, yeşil alanları ve meydanlarında yaşar. İzmir’in deprem hafızası da simge haline gelen Rıza Bey Apartmanı’dır. Deprem bilinci ile hareket ederek İzmir depreminin simgesi haline gelmiş Rıza Bey Apartmanı’nın enkaz alanını, gelecek nesillere depremi unutmamaları için deprem meydanı ve çocuk parkı olarak bırakalım. Yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu alanda, hiçbir hak sahibi mağdur edilmeden, kamu yararı gözetilerek imar değişikliği, kamulaştırma, proje değişikliği gibi işlemlerle çocuk parkı yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Rıza Bey Apartmanı Park Olsun İnisiyatifi’nin talebini, Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Bakan, “Depremde yakınını kaybetmek ne demek çok iyi anlıyorum. Ben de yaşadım, biliyorum. Rıza Bey Apartmanı’nda yakınlarını kaybedenlerin Meclis’e gönderdikleri mektubu okuduğumda, hissettikleri her şeyi ben de kalbimde hissettim. Talepleri benim de talebim… Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu yere bir park yapılması hatta parkın içine de depremde hayatını kaybedenlerin anısına bir anıt yapılması gerçekten içten ve doğru bir karar olur. Yıkılan binanın yerine yeni bir bina yapılması yaşamını yitirenlerin ailelerine daha fazla acı verecek, orada bir beton yığınının yükselmesi acıya acı katacak… Ama oraya yapılacak bir çocuk parkı, dikilecek ağaçlar, yeşerecek çiçekler her şeyiyle Rıza Bey Apartmanı’nda yaşamını yitirenlerin anısını yaşatacak, geride kalan sevdiklerinin acısına bir nebze merhem olacak. Kent hafızasına da bir kazanım olacak. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’dan hassasiyet bekliyoruz. Gelin hep beraber hak sahiplerini mağdur etmeden Rıza Bey Apartmanı’nı park yapalım” diye konuştu.

Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Kamu yararı gözetilmek suretiyle, hiçbir hak sahibi mağdur edilmeden yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın yerine bir çocuk parkı yapılarak, buranın depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımızın anısını yaşatan bir hafıza alanı olarak kalması talebi Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir?” diye sordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol