Kadına yönelik şiddet ve cinayetlere her gün bir yenisi ekleniyor. CHP'li vekil Gökçe Gökçen, sadece 3 günde 10 kadının katledildiğini, 1 kadının şüpheli şekilde öldüğünü açıkladı.

CHP'li Gökçen: Sadece 3 günde 10 kadın katledildi

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin boyutları artarak devam ederken, CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, 16-18 Haziran tarihleri arasında toplam 3 günde basına yansıyan en az 10 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü haberi olduğunu açıkladı.

Gökçen, yaptığı yazılı açıklamada “16-18 Haziran tarihleri arasındaki 3 günde en az 10 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Bu 3 günde, 4’ü İzmir’den olmak üzere Eskişehir, Manisa, Gaziantep, Ankara, Muğla ve Hakkari’den toplam 11 kadının ölüm haberini aldık. Öfkeliyiz.” ifadelerini kullandı.  

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının, kadın cinayetlerindeki yükselişin önemli sebeplerinden biri olduğunu belirten Gökçen şöyle konuştu: “Kadınların sahiplendirilmesi gerektiğini savunanlarla, kadın vekil adaylarının fotoğraflarını yalnızca bir siluetten ibaret kılanlarla ittifak kuran bir iktidar var. Bu iktidar tarafından korunan, iyi hal indirimi alacağını bildiği için elini kolunu sallayarak cinayet işleyen katillerle karşı karşıyayız. İşlenen cinayetlerin sorumluları sadece bu katiller değildir. Bu şiddetin tohumları yalnız katillerin bedenlerinde değil, aynı zamanda iktidarın köklerindedir. Şiddet faillerini koruyan, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidar ve 6284’ü hedef alanlar da bu cinayetlerden siyaseten sorumludur.” dedi.

Kadın cinayetlerinin kamuoyuna yansımasının engellenmeye çalışıldığını iddia eden Gökçen, “Kadına karşı şiddeti önlemek için sahada çalışan kişilerden, polis telsizlerinde kadın cinayetlerinin anons edilmediği yönünde duyumlar alıyoruz. Kadına yönelik şiddetteki gerçek verilerin gizlenmesi amacıyla ismi geçirilmeyen kadınlardan haberdarız. Gerçek veriler ne yazık ki basına yansıyanlardan çok daha fazlasına tekabül ediyor.” dedi.

Kadın cinayetlerini önlenmesi adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ı da sorumluluk almaya davet eden Gökçen; “14 Mayıs seçimlerinden bugüne en az 37 kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın göreve başladığı 5 Haziran’dan bugüne kadar ise en az 16 kadın katledildi. Sn. Bakan, bu ülkede yaşayan tüm kadın ve çocukların yaşamından ve güvenliğinden doğrudan sorumludur. Biz de kendisinden, acilen bu sorumluluğun farkına varmasını ve kadınlarla çocukların yaşam haklarını koruyacak tedbirleri almasını bekliyoruz. Ne olursa olsun, hiçbir kız kardeşimizin yalnız hissetmemesi için biz buradayız ve tüm varlığımızla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.