birgün

12° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 04.06.2020 16:46

CHP'li ve HDP'li üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesine muhalefetten tepki

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürülmesine muhalefetten tepki geldi. CHP'li Özel kararı 'millet iradesine kumpas' olarak nitelendirdi, HDP'li Ersoy ise üç ismin vekilliklerinin düşürülmesinde Saray'ı işaret etti

CHP'li ve HDP'li üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesine muhalefetten tepki

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü.

Milletvekilliği dürüşülen CHP'li Enis Berberoğlu, karar sonrası yaptığı açıklamada, "TBMM'de milletvekilliğim düşürüldü ve kalan cezamın infazına devam edilmesi kararlaştırıldı. Kalan 18 aylık cezam için teslim olacağım. Bu karar bana hiçbir şekilde sürpriz olmadı. Çünkü Türkiye'de demokrasi koşullarında düzelme yok. Bana da isabet edecek demokrasi piyangosu beklemek olmazdı. Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi demokrasi için bedel ödenecekse önce CHP'liler öder" ifadelerini kullandı.

chp-li-ve-hdp-li-uc-ismin-milletvekilliginin-dusurulmesine-muhalefetten-tepki-739976-1.

Muhalefetten karar sonrası sert tepki geldi.

Özgür Özel, CHP'li ve HDP'li üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesini 'millet iradesine kumpas' olarak nitelendirdi. HDP Milletvekili Oya Ersoy ise, "Halkın seçtiği milletvekillerinin vekilliği talimatlı savcıların verdiği kararlar ile sarayın talimatı ile düşürüldü" dedi. SOL Partili Alper Taş, "Düşürülen, çiğnenen halkın iradesi. Darbeciler gidecek halkın iradesi mutlaka kazanacak" ifadelerini kullandı. TİP'li Barış Atay, karara ilişkin "Bu; tek bir adamın, kendini halktan ve halkın iradesinden üstün görmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin muhalefetten gelen tepkiler şöyle:

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: "Saray'dan gelen talimatla Enis Berberoğlu ve iki HDP'li milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine kumpastır. Yargıya da yasamaya da talimatı veren aynı tek adamdır. Saray rejimiyle kuvvetler birliği yaratılmış, demokrasi ortadan kaldırılmıştır."

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal: "Enis Berberoğlu ve 2 vekilin TBMM üyeliğinin düşürülmesi, halkın iradesinin hiçe sayılmasının ötesinde bir durumdur. 28 Şubat bin yıl sürmedi ama tek adam rejiminin kalıcı hale getirilmesinin kilometre taşları döşeniyor. Hak, hukuk, adalet mücadelesiyle hesaplar bozulacak!"

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy: "Halkın seçtiği milletvekillerinin vekilliği talimatlı savcıların verdiği kararlar ile sarayın talimatı ile düşürüldü. Faşizm kaybedecek! Halk demokrasisinin inşa edildiği eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız laik bir ülkeyi kuracağız!"

SOL Partili Alper Taş: "Darbeci zihniyet 2 HDP’li 1 CHP’li milletvekilinin vekilliğini düşürmüş. Düşürülen, çiğnenen halkın iradesi. Darbeciler gidecek halkın iradesi mutlaka kazanacak."

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: "Atatürk'e hesap soran TBMM'nin Erdoğan'dan talimat alması üzücü, düşündürücü ve kaygı vericidir. Bu işlem demokrasiye darbedir, AKP yargısı eliyle siyaset dizaynıdır."

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Darbe tehlikesi var propagandası yapanların darbe için zemin hazırladığını söylemiştik. Biraz evvel TBMM Genel Kurulu'nda 3 milletvekilinin milletvekilliğini düşürüldü. Halk iradesine darbe yapıldı. Darbeciler yenilecek, halk kazanacak!

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay: "Bu; tek bir adamın, kendini halktan ve halkın iradesinden üstün görmesidir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız