Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Ahlatlıbel'deki buluşmasının hakaret içeren mesajlarla hedef alınmasını, “Ağır hakaretin çok ötesinde” sözleriyle yorumladı. İçişleri Bakanı Soylu'nun yerine kayyum atanan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile ilgili sözlerine ilişkin ise "Adam daha nasıl itiraf etsin!" değerlendirmesini yaptı.

Demirtaş’tan EYT, Soylu ve Kılıçdaroğlu-Akşener paylaşımları

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi, İşçileri Bakanı Süleyman Soylu’nun eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı için söylediği sözler ve Kılıçdaroğlu-Akşener hakkında açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda, 6 sene önce görevden alınan ve yerine kayyum atanan, ardından da tutuklanan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’yı "Terör örgütü üyesi olduğu için, PKK üyesi olduğu için hapiste yatan" sözleri ile hedef alan Soylu’ya yanıt verdi.

Demirtaş, "Soylu'nun, Sayın İmamoğlu’nu hedef alırken Sayın Mızraklı’yı örnek göstermesi son derece doğrudur! Adam daha nasıl itiraf etsin! (Pardon “adam” demişim.)” şeklinde yanıt verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye EYT düzenlemesi hakkında göndermede bulunan Demirtaş, “Şimdi sırada, emekliliği hak eden iki kişi daha var, onları da emekli etmek için direnişe devam!” ifadelerine yer verdi.

AKŞENER-KILIÇDAROĞLU

Demirtaş, AKP'li Tuzla Belediye Meclisi üyesi Türel Ağyol,’un CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in salı akşamı Ankara Ahlatlıbel'deki buluşmasını hakaret içeren bir mesajla Twitter hesabına koymasına ilişkin ise “Ağır hakaretin çok ötesinde” şeklinde yorumladı.

Demirtaş, “Mesele Meral Hanım ile Kemal Bey’e yapılan ağır hakaretin çok ötesinde. Muhalefete hapis, kayyım, ihanet suçlamaları, parti kapatma. Ve bu tipler de ülke yönetiminin her kademesinde. Taşları bağlayıp itleri salmak tam da budur işte!” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

“Soylu’nun Sayın İmamoğlu’nu hedef alırken Sayın Mızraklı’yı örnek göstermesi son derece doğrudur! Soylu “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine nasıl kumpas kurup kayyum atadıysak aynısını İstanbul’a da yapacağız” diyor. Adam daha nasıl itiraf etsin! (Pardon “adam” demişim.)

EYT için yıllardır direnenler “söke söke alırız”ın resmini yaptılar. Helal olsun ve de selam olsun. Bu direnişin öncü seslerinden, yürekli kadın Gönül Boran’a da tebrikler. Şimdi sırada, emekliliği hak eden iki kişi daha var, onları da emekli etmek için direnişe devam!

Mesele Meral Hanım ile Kemal Bey’e yapılan ağır hakaretin çok ötesinde. Muhalefete hapis, kayyım, ihanet suçlamaları, parti kapatma. Ve bu tipler de ülke yönetiminin her kademesinde. Taşları bağlayıp itleri salmak tam da budur işte!”