Deprem bölgesinde dünden itibaren etkili olan şiddetli yağış nedeniyle kentlerde sel meydana geldi. Şanlıurfa'da selde hayatını kaybedenlerin sayısı 12'e yükseldi, Adıyaman'da ise 2 kişi yaşamını yitirdi. Her iki kentte toplam can kaybı 14'e çıktı. Yağışların ardından sel yaşanan Şanlıurfa ve Adıyaman'da yollarda çökme meydana geldi. Malatya'da deprem çadırlarını su bastı. Diyarbakır'da ise sel riskine karşı çok sayıda çadırın yeri değiştirildi. Sele kapılan yurttaşların bulunmasına ilişkin çalışamalar devam ediyor.

Deprem bölgesinde sel: Ölü sayısı 14'e yükseldi, kayıplar var!
Fotoğraf: AA

Yapılmayan hazırlıklar ve alınmayan önlemler nedeniyle on binlerce insanın hayatını kaybedip milyonların zorlu koşullarda yaşamaya mecbur kaldığı deprem bölgesi, şimdi başka bir afetle karşı karşıya. Bölgede etkili olan sağanak nedeniyle Adıyaman ve Şanlıurfa'da sel meydana geldi.

Saat 17.55 itibarıyla İçileri Bakanı Süleyman Soylu, sel bölgesinde 3 yerde arama ve kurtarma çalışmaların devam ettiğini belirtti. Soylu, bölgede etkili olan sel nedeniyle Şanlıurfa'da 12, Adıyaman'da 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Adıyaman'ın Tut İlçesinde kapalı yolun bulunmadığı belirtilirken, dere taşkını ve sel nedeniyle ilçe merkezindeki bazı evlerle tarım arazilerinde hasar oluştu, depremin ardından bazı evlerin bahçelerine kurulan çadırlar tahliye edildi. Kentte suya kapılan bir halk otobüsünü arama çalışmaları devam ediyor.

ADIYAMAN'DA KONTEYNER SUYA KAPILDI

Kentte sele kapılarak sürüklenen konteynerde ölü bulunan Semra Sarıkaya'nın kızı Emine Sarıkaya'nın cansız bedeni, saat 16.00 sıralarında konteynerin yaklaşık 1 kilometre güneyindeki kaymakamlık konutunun yakınlarında bulundu. Sarıkaya'nın cansız bedeni otopsi yapılmak üzere hastane morguna kaldırıldı. Böylece ilde ölü sayısı 2'ye yükselirken kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine koordinatör olarak atanan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, sağanak nedeniyle tüm bölgeyi etkileyen afette bir konteynerin suya kapıldığını belirtti.

Hatipoğlu, bölgeye Adıyaman ile Gölbaşı ilçesinden destek ekiplerinin sevk edildiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Destek ekiplerimizin ve araçlarımızın bir kısmı burada bir kısmı da yolu temizleyerek geliyor. Ekiplerimiz arama çalışmalarını sürdürüyor. Diğer vatandaşlarımıza da ulaşmaya çalışıyoruz. En kısa zamanda inşallah vatandaşlarımıza ulaşmayı ümit ediyoruz. Gerçekten tüm bölgeyi derinden etkileyen bir afet. Vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla temin ettiği konteynerin sulara kapılması sonucu böyle bir olay oldu."

Fotoğraf: AA / AdıyamanFotoğraf: AA / Adıyaman

Adıyaman kent merkezinden geçen Eğriçay'ın taşması sonucu Atatürk Bulvarı'nda trafikte aksamalar yaşandı, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

AFAD, polis, jandarma ve belediye ekipleri, su baskını riski yaşanan çadırlarda tahliye çalışmalarına devam ediyor.

Fotoğraf: AA / AdıyamanFotoğraf: AA / Adıyaman

Fotoğraf: AA / Şanlıurfa - Abide Köprülü KavşağıFotoğraf: AA / Şanlıurfa - Abide Köprülü Kavşağı

ŞANLIURFA'DA ABİDE KAVŞAĞI SUYLA DOLDU

Şanlıurfa'da ise dün akşam saatlerinde başlayan ve devam eden sağanak sele neden oldu. Kentte 12 kişi yaşamını yitirdi.

Kentte Tandoğan Mahallesi'nde bulunan Yavuzlar Apartmanı'nın bodrum katındaki dairede 5 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. İhbarla bölgeye giden ekipler tarafından bodrum katından çıkarılan ve Suriye uyruklu olduğu belirtilen 5 kişinin cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Yağış nedeniyle su dolan Abide Kavşağı alt geçidinde ekipler, çalışmalarını sürdürüyor. Alt geçitte suya gömülen ve ekipler tarafından çıkarılan hafif araçta 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Minibüs sürücüsü olduğu tahmin edilen, erkeğe ait cansız beden, otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

Abide Köprülü Kavşağı'nın alt geçidinden vinç yardımıyla 34 BAS 626 plakalı hafif araç çıkarıldı. Araçta yapılan incelemede 2 kişinin cansız bedeni bulundu.

Fotoğraf: DHA / AdıyamanFotoğraf: DHA / Adıyaman

ÇELİKHAN YOLUNDAKİ KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Adıyaman Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Çelikhan yolu üzerindeki Bulam 2 Köprüsünde yoğun yağış kaynaklı çökme yaşandığı belirtildi.

Valiliktan yapılan açıklamada, "Adıyaman Çelikhan Karayolu geçici olarak araç trafiğine kapatılmıştır. Karayolları Bölge Müdürlüğünün çalışmaları devam etmektedir" denildi.

ERDOĞAN'IN AÇTIĞI KAVŞAK SU ALTINDA KALDI

Kentin simgesi Balıklıgöl taştı, çok sayıda ev ve araç su altında kaldı. Kent merkezinde Erdoğan'ın 3 ay önce açılışını yaptığı köprülü Abide Kavşağı'nın altında araçlarıyla ilerlemeye çalışanlar ile itfaiye ekibinin de aralarında bulunduğu insanlar sele kapıldı.

Alt geçitte mahsur kalan 2 itfaiye eri Abdulhamit Aslan ve Bülent Bulut kurtarıldı. Bulut, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alt geçitte daha sonra 1 kişi daha kurtarıldı.

Sele dönüşen yağışlar nedeniyle kentteki çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı. Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni su basarken kentte 15 Mart Çarşamba günü eğitime 1 günlük ara verildi.

Fotoğraf: AA / Erdoğan’ın 3 ay önce Şanlıurfa'da açılışını yaptığı kavşakFotoğraf: AA / Erdoğan’ın 3 ay önce Şanlıurfa'da açılışını yaptığı kavşak

"SON YILLARIN EN YOĞUN YAĞIŞINI ALDI"

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa'nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade ederek "Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını aldı, bugün de bekliyoruz. Urfa'nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışısın etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi" dedi.

Fotoğraf: AA / Şanlıurfa - BalıklıgölFotoğraf: AA / Şanlıurfa - Balıklıgöl

EVLER, ARAÇLAR SULAR ALTINDA KALDI

Yağışların etkili olduğu kentte yüzlerce ev ve araç sel suları altında kaldı. Ekili tarlalara zarar geldi. Yaşanan sel baskınlarına karşın vatandaşlar, su basan evlerini kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı. Kentte halen birçok semte ulaşım sağanamazken, yağışların devam etmesi hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Fotoğraf: DHA / ŞanlıurfaFotoğraf: DHA / Şanlıurfa

KANAL VE DERE YATAKLARINA YAKIN EVLER İÇİN ÇAĞRI

Şanlıurfa Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, zemin ve bodrum katlardaki konutların boşaltılması çağrısında bulunuldu.

"Değerli Vatandaşlarımız; Dere yataklarına (Karakoyun) sınırı bulunan Akabe, Direkli, Devteyşti, Sancaktepe, Akpıyar bölgeleri başta olmak üzere zemin ve bodrum katlardaki konutları acilen boşaltmanız ve güvenli alanlardan ayrılmamanız önemli. Ağır hasarlı binalardan uzak durmanız, gerekmedikçe evlerinizden dışarı çıkmamanız, resmî kurumlardan yapılan uyarılara harfiyen uymanız can güvenliğiniz için önem arz etmektedir."

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisini su bastığını belirtti.

Yolun bakım servisinde çekildiği belirtilen bir video paylaşan Aydınlık şu ifadelere yer verdi:

"Ne tarafa baksan dökülüyor, ne tarafa baksan skandallar çıkıyor, ne tarafa baksan öngörüsüzlükleri yüzünden vatandaş eziyet çekiyor! Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisi!"

SOYLU: DERE ETRAFINDA BULUNMAMAK GEREKİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adıyaman'ın Tut ilçesinde gece itibarıyla başlayan şiddetli yağışın sele neden olduğunu belirterek, "4 vatandaşımız sel sularına kapıldı, bunların bir tanesi 1,5 yaşındaki bir çocuğumuz. Bir kişi maalesef vefat etti" dedi.

Soylu açıklamasında, şunlara yer verdi:

"Gece itibarıyla başlayan şiddetli yağış maalesef sele döndürdü. 4 vatandaşımız sel sularına kapıldı, bunların bir tanesi 1,5 yaşındaki bir çocuğumuz. Bir kişi maalesef vefat etti. Sel, dün, bugün ve ondan önceki gün ve kısmen de yarın için esas itibarıyla tüm bölgeye uyarımızdı. Gerekli tüm uyarılar da yapıldı. Fakat maalesef böyle bir 4 kaybımız oldu, şu anda 3'ü ile ilgili arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Allah rahmet eylesin. Olay olur olmaz tüm ilçelerde bulunan arkadaşlarımız yakın bölgede bulunan arkadaşlarımız, Adıyaman'da bulunan Kayseri ve Tunceli valilerimiz, Gölbaşı'nda bulunan Tokat valimiz, jandarma komutanlarımız, emniyet müdürlerimiz, kurtarma ekipleri ve iş makinalarıyla buraya intikal ettiler. Şu anda arama kurtama çalışmaları devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Fotoğraf: DHA /ŞanlıurfaFotoğraf: DHA /Şanlıurfa

Fotoğraf: AA / ŞanlıurfaFotoğraf: AA / Şanlıurfa

ADIYAMAN VE ŞANLIURFA'DAKİ UÇAK SEFERLERİNDE AKSAMA

Sağanağın ardından sel yaşanan Şanlıurfa ve Adıyaman'daki rüzgar ve buzlanma hava trafiğinde aksamalara neden oldu. AnadoluJet'in Ankara-Adıyaman seferini yapan uçak, şiddetli rüzgar ve buzlanma nedeniyle Adıyaman Havalimanı'na iniş yapamadı. Bir süre havada tur atan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na geri döndü.

Şanlıurfa Havalimanı'na rüzgar nedeniyle iniş yapamayan bazı uçaklar, havada tur atmak zorunda kaldı. Bazı uçaklar ise şiddetli rüzgardan iniş yapamayarak başka illere yönlendirildi. Anadolujet'in Ankara-Şanlıurfa seferini yapan yolcu uçağı Gaziantep Havalimanı'na, Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Şanlıurfa seferini yapan uçağı ise Diyarbakır Havalimanı'na indi.

SES ŞANLIURFA ŞUBESİ'NDEN TEPKİ: UTANIN VE İSTİFA EDİN

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Şubesi'nin sosyal medya hesabındna yapılan paylaşımda şiddetli yağışların ardından Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin alt katlarının su bastığı belirtilerek "Doğal afetler değil vizyonsuz,liyakatsiz yöneticiler buna sebep olanlar. Neoliberal politikalarınızı alıp gideceksiniz. Bir sefer de hiç yapmadığınız şeyi yapın utanın ve İstifa edin" denildi.

BOZOVA-HİLVAN YOLUNDA ÇÖKME

Şanlıurfa'da şiddetli sağanağın etkili olduğu Bozova ilçesinde sel ve su baskını etkili oluyor. İlçedeki Yalıntaş deresinin taşması sonucu ilçeyi Hilvan'a bağlayan kara yolu su altında kaldı. Yol, çökmeler nedeniyle ulaşıma kapandı. Öte yandan yolda sel sularına rağmen ilerlemeye çalışan Emin Ergün (20) yönetimindeki tır, kontrolden çıkarak devrildi. Devrilme anı cep telefonlarıyla görüntülenen tır, sel sularına kapıldı. Ergün'ün kurtarılması ve tırın bulunması için Atatürk Barajı Gölü kıyısında botlarla arama kurtarma çalışması yapılıyor.

Fotoğraf: AA / Şanlıurfa Fotoğraf: AA / Şanlıurfa

MALATYA'DA DEPREMZEDELERİN ÇADIRLARINI SU BASTI

Malatya’da depremden en çok etkilenen bölgeler arasında yer alan Doğanşehir’i bu kez de sel vurdu. Doğanşehir’de depremzedelerin kaldığı çadırları su basarken bazı bölgelerde vatandaşlar çadırları tahliye etmeye çalışıyor.

deprem-bolgesinde-sel-olu-sayisi-5-e-yukseldi-kayiplar-var-1138211-1.

ŞANLIURFA'DA SU BASAN HASTANEDEKİ HASTALAR İÇİN TAHLİYE KARARI

Sel felaketinin ardından su basan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören hastaların tahliyesi kararlaştırıldı. Karar sonrası çok sayıda ambulansla servisteki hastalar, kentteki diğer hastanelere sevk edildi.

DİYARBAKIR'DA ÇADIRLARIN YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Diyarbakır ve Mardin'de sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Diyarbakır'da deprem nedneiyle Dicle Nehri kenarına kurulan çadır kentte, yağış nedeniyle su birikintisi oluştu. Belediye ekipleri, olası su baskınına karşı 100’e yakın çadırın yerini değiştirdi.

Sağanak nedeniyle merkez Yenişehir ilçesi Diyarbakır-Silvan kara yolu Dicle Nehri kıyısında 136 dönüm alan üzerine kurulan ve 3 bini aşkın depremzedenin barındığı çadır kentte su birikintileri oluştu.Ergani ilçesinde de sağanak etkili oldu. Sağanak nedeniyle vatandaşlar yollarda mahsur kaldı, sürücüler araçlarıyla trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Diyarbakır'da bugün metrekareye 35-40 kilogram yağış düştü.

Mardin'de de 2 gündür aralıklarla etkili olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Kentte su baskınları sonucu 8 kırsal mahalle ile yerleşim biriminin yolu zarar gördü. Meteoroloji yetkilileri, Mardin'de kuvvetli yağış beklendiğini, sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunması gerektiğini belirtiti.

Fotoğraf: AA / Diyarbakır - Şanlıurfa karayolunda Kadın Doğum Hastanesi Köprülü kavşağı alt geçidiFotoğraf: AA / Diyarbakır - Şanlıurfa karayolunda Kadın Doğum Hastanesi Köprülü kavşağı alt geçidi

Fotoğraf: DHA / ŞanlıurfaFotoğraf: DHA / Şanlıurfa

AFAD'DAN 5 İL İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde yağışların yarına kadar etkili olacağını açıkladı. AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, dün ve bugün Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri için SMS ve sosyal medya aracılığıyla iletilen "turuncu yağış" uyarısının devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, yağışların Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde yarına kadar çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiği kaydedildi. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ya��ış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

(AA-DHA-ANKA-İHA)