birgün

28° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.06.2020 17:07

DİSK Emekli Sen Artvin Şube Başkanı Güven: 65 yaş üstü hareketsizlik tehdidi ile karşı karşıya

DİSK Emekli Sen Artvin Şube Başkanı Kamil Güven, "65 yaş üstü emeklilerin, yaşlıların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır” uyarısında bulundu

DİSK Emekli Sen Artvin Şube Başkanı Güven: 65 yaş üstü hareketsizlik tehdidi ile karşı karşıya

Dilan Şahinbaş

Artvin’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası (Emekli Sen) üyeleri 65 yaş üstü yurttaşların salgın sürecinde yaşadıkları sorunlara ilişkin basın açıklaması yaptı.

DİSK Emekli Sen Artvin Şube Başkanı Kamil Güven, Covid-19’un en büyük risk grubunu oluşturan emekliler, yaşlıları en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak pek çok başka risk faktörüne açık hale getirdiğini belirterek, "65 yaş üstü emeklilerin, yaşlıların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır" uyarısında bulundu.

disk-emekli-sen-artvin-sube-baskani-guven-65-yas-ustunun-rutin-saglik-kontrolleri-aksamasin-bize-de-ozgurluk-739980-1.HAREKETSİZLİK HASTALIKLARI TETİKLER UYARISI

Güven, yeni normal adı altında yapılan gevşetmelerin 65 yaş üstünü kapsamaması ile ilgili şunları kaydetti:

"Alışveriş merkezlerinin açılması, şehir içi ve şehirler arası seyahat sınırlamalarının kaldırılması, restoran, kafe, çay bahçeleri ve hatta kreşlerin açılması 65 yaş üstü dışında herkesin eski yaşamına dönmesi anlamına geliyor.

65 yaş üstü emeklilerin, yaşlıların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. Ayrıca sokağa çıkma yasağı bizler için hareketsizlik anlamına gelmekte, hareketsizliğin ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız