birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 26.12.2020 07:15

Dört bir yanda işçiler ayakta: Emeğin direnişi

Dört bir yanda işçiler ayakta: Emeğin direnişi

Açlığa, yoksulluğa, geleceksizliğe mahkûm edilmek istenen emekçiler, içeride-dışarıda tüm baskı, yasak ve yıldırmalara inat emeklerine sahip çıkıyor. Çayırova’dan Soma’ya dört bir yanda işçiler ayakta.

BİRLİKTE GÜÇLÜLER

İşçiler, emekçiler ülkenin üstüne bir karabasan gibi çöken iktidarın tüm baskı, dayatma ve yasaklarına rağmen atölyelerde, madenlerde, fabrikalarda ayakta. Baldur Süspansiyon Fabrikası’ndan Systemair’e, Türkiye Kömür İşletmeleri’nden İSKİ’ye emekçiler eylemde. Soğuklara, baskılara ve grev kırıcılığına rağmen direniyorlar. Türk-İş, DİSK ve Hak-İş de ilk kez ortak eylem kararı aldı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

DÜNYA DA AYAKTA

Dünya genelinde de işçiler meydandalar. Kamboçyalı hazır giyim sektöründen Puducherry'li otobüs şoförlerine, Sri Lankalı fabrika işçilerinden Tamil Nadu'daki elektrik çalışanlarına kadar dört bir yanda grev ve eylem var. Yeni Zelanda'da evde bakım çalışanları şartlarının iyileştirilmesi talebiyle günde dört saat süren kısmi grev yapıyor.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol