birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 22.01.2021 10:00

"Güney Afrika, Oxford/AstraZeneca aşısına AB'den 2,5 kat daha fazla para ödeyecek"

Guardian gazetesi, Güney Afrika'nın Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına AB ülkelerinden 2,5 kat daha pahalı satın alacağını aktardı. Güney Afrika Sağlık Genel Direktör Yardımcısı Pillay, kendilerine aradaki farkla ilgili araştırma ve geliştirme aşamalarına katkıda bulunmamalarının gerekçe gösterildiğini ifade etti.

"Güney Afrika, Oxford/AstraZeneca aşısına AB'den 2,5 kat daha fazla para ödeyecek"

Guardian gazetesi, Güney Afrika'nın Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden 2,5 kat daha pahalıya satın alacağını bildirdi.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Güney Afrika, Oxford/AstraZeneca'dan 1,5 milyon doz sipariş etti.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada, aşıya doz başına 5,25 dolar para vereceklerini söyledi.

Belçikalı bakanın Twitter üzerinden yanlışlıkla paylaştığı listeye göre, AB ülkelerinin Oxford/AstraZeneca aşısının dozunu 2,18 dolara satın alması öngörülüyor.

Guardian'ın haberine göre, Güney Afrika Sağlık Genel Direktör Yardımcısı Anban Pillay, kendilerine aradaki farkla ilgili araştırma ve geliştirme aşamalarına katkıda bulunmamalarının gerekçe gösterildiğini aktardı.

Pillay, "Bize gelir düzeyi yüksek ülkelerin neden aşıya daha az para ödedikleriyle ilgili yapılan açıklamada, bu ülkelerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına yatırım yaptıkları ve bundan dolayı da fiyatta indirime gidildiği söylendi" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol