Ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hedef alınan ve Tekirdağ Kiraz Festivali'nde sahne alacağı konserin iptal edilmesine yönelik baskıların ardından açıklama yapan Melek Mosso, "Bu gerginlik duvarına bir tuğla da ben koymayacağım. Bu sebeple ben de 8 Haziran'daki konserimin yapılmamasının daha doğru olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Hedef gösterilen Melek Mosso konser kararını duyurdu: Gerginlik duvarına bir tuğla da ben koymayacağım

PowerTürk Müzik Ödülleri'nde yaptığı konuşmadan sonra, iktidara yakın kesimler tarafından sosyal medyada hedef gösterilen müzisyen Melek Mosso, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Paylaşımında çok üzgün olduğunu belirten Mosso, "Seçim kombini' diyerek yaptığım esprimin amacını aşmış olma durumundan dolayı birbirini bu kadar seven bir toplumun karşı karşıya geliyor olması üzücü" ifadelerini kullandı.

Melek Mosso, şöyle devam etti: "Amacımın kimseyi üzmek ya da ayrıştırmayı tetiklemek olmadığını beni tanıyan herkes bilir, tanımayanlara da ben, açık yüreklilikle ifade edeyim; öyle biri değilim ve yaşananlardan dolayı üzgünüm. Çünkü ben, işin sahibi hangi parti, dinleyen kitlenin siyasi düşüncesi ne diye düşünmeden şarkı söylemek isteyen biriyim. Öyle de yoluma devam etmek istiyorum."

"EN İÇTENLİKLE YAPTIĞIM TEŞEKKÜRLERDEN BİRİYDİ"

Ödül töreninde yaptığı konuşmaya da değinen Mosso, "O, benim kendi kariyerimde en içtenlikle yaptığım teşekkürlerden biriydi... Kuzenini, kocası tarafından 31 yerinden bıçaklanarak cinayete kurban veren, o acıyı iliklerine kadar yaşayan ve şahit olan bir kızın sözleri. Amacım hiçbir kişi ya da kurumu, yönetimi sorumlu tutmak değil, bu acıların bir daha yaşanmamasını dilemekti. Böyle acılar, siyaset üstü acılardır. Bunu acıyı yaşayarak tecrübe eden biri olarak, konuşmamın siyasi düzleme çekilmiş olmasını da asla arzu etmem" dedi.

"KONSERİN YAPILMAMASI DAHA DOĞRU"

"Şimdi, günün sonunda görüyorum ki, artık daha da birleşme zamanı" diyen Mosso, "Ayrı gayrı olmadan, bir olma... Bu gerginlik duvarına bir tuğla da ben koymayacağım. Bu sebeple ben de 8 Haziran'daki konserimin yapılmamasının daha doğru olduğunu düşünüyorum."

Melek mosso, son olarak şunları söyledi: "Hiçbir hesabı olmadan sadece müzik dinlemek, müzik yapmak isteyenlerle pek yakında buluşacağız. Bu süreçte birleştirici olmak için aldığım bu kararı anlayan ve saygı duyan herkese teşekkür ederim. Bu vesileyle kırdığım, incittiğim herkesten özür dilerim."

Öte yandan Melek Mosso'nun yarın Paraf Kuruçeşme Açıkhava sahnesinde saat 21.00'de gerçekleşecek olan konseri iptal edildi.

Tekirdağ Kiraz Festivali’nin organizasyonunu üstlenen Paradise Production Yönetim Kurulu Başkanı Esat Kaba ise Melek Mosso’nun konserinin iptal olacağı iddiaları yalanladı ve herkesi festivale beklediklerini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

PowerTürk tarafından düzenlenen Müzik Ödülleri'nde "en güçlü cover şarkı" ödülünün sahibi olan Melek Mosso, "Ben bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda, dünyada ötekileştirilen kıyafetleri ile, kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum" demişti.

Mosso, şunları söylemişti:

“Ben bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda, dünyada ötekileştirilen kıyafetleri ile, kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum.

Sesimiz hiç bir zaman kısılamayacak. Ben kadın şarkıcıların, kadın sanatçıların, bu toplumda kadınlığıyla her zaman gurur duyan bir kadınım. Her zaman onların arkasında olacağım. Kimse beni susturamayacak. Konuşmaya, üretmeye ve şarkı söylemeye devam.”

Mosso törenin ardından Instagram hesabından yaptığı paylaşımda ise “Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Heyecandan kendimi tam ifade edemesem de beni bilen bilir. Bu ödülü başta Bergen olmak üzere bütün katledilen kız kardeşlerim için alıyorum. Katillerin iyi hal almadığı, hiçbir kadının ölüm korkusuyla yaşamadığı ve ötekileştirilmediği bir gelecek hepimizin olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Mosso'nun konuşmasının sosyal medyada gündem olmasının ardından, iktidara yakınlığıyla bilinen bazı sosyal medya hesapları müzisyeni hedef almıştı.