birgün

20° AÇIK

DÜNYA 03.06.2020 11:25

Ibuprofen, koronavirüs tedavisinde denenecek

İngiltere'de Ibuprofen, koronavirüs tedavisinde denenecek. Bu ilacın, Covid-19 hastalarının solunum problemlerini tedavi etmede işe yarayacağına inanıyor

Ibuprofen, koronavirüs tedavisinde denenecek

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere'de London's Guy's and St Thomas' Hastanesi ve King's College'dan bir araştırma ekibi, Ibuprofen'i Covid-19 hastalarının tedavisinde deneyecek.

Araştırmacılar, normal olarak anti-imflamatuar ve ağrı kesici olarak kullanılan bu ilacın, Covid-19 hastalarının solunum problemlerini tedavi etmede işe yarayacağına inanıyor. Düşük maliyetli bu tedavinin hastaları solunum cihazından kurtaracağını umut ediyorlar.

BBC'den Michelle Roberts'ın haberine göre, Liberate adı verilen deneme kapsamında hastaların yarısına normal tedavinin yanı sıra Ibuprofen de verilecek. Tedavi denemesinde insanların genelde aldığı tabletler değil, özel ibuprofen formülasyonu kullanılacak. İlacın kapsül şekli normal olarak eklem iltihabı için kullanılıyor.

Hayvanlar üzerideki denemeler; bu ilacın, koronavirüsün en ağır komplikasyonlarından biri olan Akut Solunum Sıkıntısı Sendromunu (ARDS) tedavi edebileceğini gösteriyor.

King's College London'dan araştırma ekibin üyesi Prof. Mitul Mehta, "Bulguların beklediğimiz etkilerle eşleştiğini göstermek için bir deneme yapmamız gerekiyor" dedi.

Pandeminin başlarında bu ilacın hafif koronavirüs belirtilerinde kullanılmasının olumsuz etkileri olacağına dair kaygılar ortaya çıkmıştı. Ancak İnsan İlaçları Komisyonu yaptığı değerlendirmede, bu ilacın da parasetamol gibi koronavirüs semptomlarında güvenle kullanılabileceğini açıklamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız