Milas’ta Akbelen Ormanı’nda kömür madenine karşı yurttaşların iki yıldır nöbet tuttuğu alana jandarma girdi ve nöbet tutan kişileri dışarı çıkardı. Alandan çadırların ve diğer tüm malzemelerin kaldırıldığı bildirildi. Muğla Valiiği'nden yapılan açıklamada ise ağaç kesimi yapılacağına ilişkin iddialar reddedildi.

Jandarma nöbet alanına girdi: Akbelen'de çadırlar söküldü

BİRGÜN EGE

Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda Yeniköy-Kemerköy (YK) Enerji'nin kömür madenine karşı yaşam savunucularının ve köylülerin başlattığı nöbet iki yıldır sürüyor. Nöbet alanına bu sabah jandarma müdahale ederek, köylüleri alan dışına çıkardı, nöbet alanındaki çadırları ve tüm malzemeleri topladı.

Nöbet alanına getirilen kamyona yüklenen çadırların ve diğer tüm malzemelerin Orman Müdürlüğü'ne teslim edileceği belirtildi.

Nöbet alanına müdahaleye ilişkin açıklama yapan İkizköy Çevre Komitesi'nden Necla Işık, “Henüz ağaç kesimi yok. Ancak oradaki çadırlar ve tüm eşyalar boşaltılıyor. Muhtemelen kesime de orayı boşalttıktan sonra bir an önce başlarlar. Kaymakamlığa gidiyoruz ve bu emri kimin verdiğini öğrenmeye çalışacağız. Gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız. Tüm yaşam savunucularını buraya davet ediyoruz. Artık sondayız” dedi.

MUĞLA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Yaşanan gelişmelerin ardından Muğla Valiliği de konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada ağaç kesimi yapılacağına ilişkin iddialar reddedildi. 

Muğla Valiliği'nin yazılı açıklamasının tamamı şu şekilde: 

"İlimiz Milas ilçesi Akbelen Mevkiinde, Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunan sahada ve özel mülkiyete konu olan arazide izinsiz olarak kurulan konteyner ve çadırlar, 6831 sayılı Orman Kanunu ve 775 sayılı Gecekondu Kanunu hükümleri çerçevesinde, özel mülkiyet sahibinin başvurusu üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Milas Kaymakamlığı görevlileri tarafından güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle kaldırılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmektedir.Kamuoyunda ağaç kesileceğine yönelik iddialar ve haberler gerçeğini yansıtmamakta olup, yapılan çalışmalar izinsiz olarak kurulan yapıların kaldırılması ve tahliyesine yöneliktir. Ortaya atılan asılsız haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."