Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, DEVA ve Gelecek Partisi ile seçim ittifakı yapılması planına ilişkin "Millet İttifakı çatısı altında olacağız. Benim dediğim, onu biraz ileri taşımak. AKP'den kopan seçmenin adresi olmak" dedi. AKP'nin ittifak çalışmalarına da değinen Karamollaoğlu, "Benim gördüğüm, çaresizliğin ifadesi. Tayyip Bey, bunların hepsine karşı bir tavır sergilemişken, şimdi kırık dökük ne varsa toplama gayretine girdi" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, 'İttifak içi ittifak' formülüne açıklık getirdi: Millet İttifakı çatısı altında olacağız

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi ile hayata geçirmek istediklerini söylediği ittifak içi ittifak formülüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçmenler arasında AKP'den kopmuş olan kopmuş yüzde 15’lik bir kesim olduğunu ve 'güven' aradıklarını aktaran Karamolaoğlu, "Toplumda AK Parti’den kopmuş yüzde15’lik bir kesim var, güven arıyorlar. Millet İttifakı çatısı altında olacağız. Benim dediğim, onu biraz ileri taşımak" dedi.

Formülü DEVA Partisi lideri Ali Babacan ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ile değerlendirdiklerini aktaran Karamollaoğlu şöyle devam etti: "AK Parti’den ayrıldıktan ve siyasi pozisyonlarını belli bir şekilde devam ettirmek istemelerinin anlaşılması üzerine dillendirdim. En az 1,5 yıllık geçmişi var. Gerçekleştirebilirsek ciddi sıçrama yapabiliriz, hem siyasi partiler hem ittifak olarak."

"TAYYİP BEY KIRIK DÖKÜK NE VARSA TOPLAMA GAYRETİNE GİRDİ"

Milliyet'ten Hande Atılgan'a konuşan SP lideri, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP'nin seçim ittifaklarını yorumlayan Karamollaoğlu, Cumhur İtitfakı’ndaki genişleme çabalarını 'içilmeyecek bir çorba' olarak niteledi. "Benim gördüğüm, çaresizliğin ifadesi" diyen Karamollaoğlu, şöyle konuştu: "Tayyip Bey, bunların hepsine karşı bir tavır sergilemişken, şimdi kırık dökük ne varsa toplama gayretine girdi. Bu netice verir mi, verir... Birkaç 100 bin oy artar ama kurtuluşa vesile olmaz. Herkese bir menfaat vererek, o çevrenin oyunu almak istiyor ama o çevre de bunu görüyor. (HÜDA PAR ile görüşmeler) Cumhur İttifakı içilemeyecek bir çorbaya döndü. Geçmişte birbirlerine karşı en ağır hakaretleri yapanlar şimdi kucaklaştı. Bunu Türkiye’yi düşünürek yaptıkları kanaatinde değilim, tamamen şahsi menfaatlerini düşünerek yapıyorlar."

Karamollaoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"ERBAKAN HOCA DA SİYASETE ATILDIĞINDA İLK KOALİSYONU CHP İLE KURDU"

"(Kılıçdaroğlu’nun adaylığının SP’de açıklanmasına yönelik eleştiriler) Bu yorumları yapan arkadaşları hayretle izliyorum. Erbakan Hoca da siyasete atıldığında ilk koalisyonu CHP ile kurdu. O gün söylenilenler bugün tekrar ediliyor. O ittifakı maalesef kendini diğerlerinden daha dindar, takva sahibi sananlar bozdu. Zaman geçti, çoğu Erbakan Hoca’dan özür diledi ama iş işten geçti.

CHP eski söylemlerini bütünüyle reddetti. Bundan dolayı da itibar kaybına uğramadı. Bu açılmadan dolayı biz de diyalog kurmayı önemsedik. Sayın Kılıçdaroğlu, Kudüs Mitingi’nde önemli bir konuşma yaptı. Erbakan Hoca’dan bize miras kalan bir sıralama var. Önce adalet, sonra güzel ahlak gelir. Güçlü Türkiye’yi önemsiyoruz. Bir, her sahada kendimize yeterli hale gelmeliyiz ki yarın dış politikadaki bir tutumumuzdan ötürü boğazımıza çökmesinler. İki kalkınmayı Türkiye’nin tamamında yapmalıyız, İstanbul’da ne varsa niye Diyarbakır’da olmasın... Üç, milli gelirin adil dağılımını istiyoruz.

"KILIÇDAROĞLU CİDDİ BİR ADIM ATTI"

(Liderlerin ortak dili tabana yansıyor mu?) Tabanda bazı reaksiyonlar var, maalesef eski alışkanlıklardan, geçmişte uygulanan ters politikalardan dolayı. Biri ‘yanlış yaptım’ deyip bir adım atarsa, biz de ona atarız. Tayyip Bey buna yanaşmıyor. Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi ilk defa böyle bir noktaya getirebilmek için ciddi bir adım attı. Onlar bu çabaları yapacaklar, biz olduğumuz yerde oturup topyekün ‘gelip Saadet’li olun’ diyemeyiz.

(İttifak içi ittifak formulü) Toplumda AK Parti’den kopmuş yüzde15’lik bir kesim var, güven arıyorlar. ‘Bunlar da iktidara gelebilir’ denilmeli. Bu 3’lü ittifak bunu sağlar diye umut ediyorum. Güçlü bir muhalefet olursa, eli CHP’ye oy vermeye gitmiyorsa, buraya gelir. Bunu ilk arkadaşlarımız (Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu) AK Parti’den ayrıldıktan ve siyasi pozisyonlarını belli bir şekilde devam ettirmek istemelerinin anlaşılması üzerine dillendirdim. En az 1,5 yıllık geçmişi var. Gerçekleştirebilirsek ciddi sıçrama yapabiliriz, hem siyasi partiler hem ittifak olarak. Burada bir yığılma, bir kümelenme meydana gelir. Teklifi kendilerine götürdüm, 5-10 gün içinde karar verilmesi lazım. Millet İttifakı çatısı altında olacağız. Benim dediğim, onu biraz ileri taşımak. Gerçekleşirse, devrim mahiyetinde siyasi hamle olur. Tabandan çok daha farklı kesimlerden destek alacağımızı umut ediyorum."