birgün

-1° HAFİF KAR DUŞU

EKONOMİ 26.11.2021 17:41

Kavala kararı ve Erdoğan'ın faiz açıklamasının ardından dolar yükselişe geçti

Gün içinde 12'nin altına gerileyen dolar kuru, mahkemenin iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam kararının ardından yukarı yönlü bir seyre geçerken, Erdoğan'ın "Faizler düşecek" açıklamasıyla 12,65'i gördü.

Kavala kararı ve Erdoğan'ın faiz açıklamasının ardından dolar yükselişe geçti

İş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam kararının verilmesiyle birlikte yönünü yukarı çeviren dolar kuru AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz açıklamalarıyla yükseliş hızını artırdı.

4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında, yargılandığı birleştirilmiş Gezi Parkı ile Çarşı davasının bugün görülen duruşmasında tutukluluğuna devam kararı verildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, İzmir'de verdiği mitingde “Bu faizler düşecek. Biz, yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” mesajını verdi.

Kavala hakkında verilen karar ve Erdoğan'ın faiz açıklamasının ardından dolar kuru yükselişe geçti. Gün içinde bir ara 11,94’e kadar gerileyen dolar/TL, Kavala kararı ve Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında 12,65'e kadar yükseldi. Kavala kararı öncesi dolar, 12,10 seviyelerinde seyrediyordu.

Gün içinde 13,37’ye kadar gerileyen avro/TL kurunda ise 14,30 seviyesi görüldü.