birgün

2° AÇIK

DÜNYA 11.11.2020 14:11

Kremlin'den Dağlık Karabağ açıklaması: Türkiye-Rusya barış güçleri hiçbir zaman ele alınmadı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’nin barış gücü kuvvetlerine dahil edilip edilmediği sorusuna, "Hayır, Türk-Rus barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı" yanıtını verdi. Peskov, "Türkiye ile işbirliğimiz Karabağ’da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında yer alacak" ifadelerini kullandı.

Kremlin'den Dağlık Karabağ açıklaması: Türkiye-Rusya barış güçleri hiçbir zaman ele alınmadı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ anlaşması hakkında, "Türkiye ile işbirliğimiz Azerbaycan topraklarında yer alacak" açıklamasını yaptı.

İHA'nın aktardığına göre Peskov, Dağlık Karabağ’da yapılan anlaşmayla ilgili Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin barış gücü kuvvetlerine dahil edilip edilmediği sorusuna cevap veren Peskov, “Hayır, Türk-Rus barış güçlerinden bahsedilmedi. Bu konu hiçbir zaman ele alınmadı. Türkiye ile işbirliğimiz Karabağ’da yer almayacak, Azerbaycan topraklarında yer alacak. Burada bir gözlem merkezi oluşturulması söz konusu” dedi.

RUS BARIŞ GÜCÜNÜN BÖLGEYE SEVKİYATI SÜRÜYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ulyanovska Havaalanı'ndan İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a gönderildiği belirtildi.

Merkez Askeri Bölgesi'nden 15. motorize birliklerin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerinin, tarafların anlaşmalara uyumunu izleyeceği, Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktaları kurulmasının planlandığı hatırlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes başladığını ve bölgede Rus barış gücünün görev yapacağını duyurmuştu.

DAĞLIK KARABAĞ ANLAŞMASI'NIN ÖNE ÇIKAN DETAYLARI

>> Ermenistan’ın kontrol ettiği topraklardan çekilmesine paralel olarak Rus barış gücü beş yıllığına bölgeye konuşlanacak, tarafların itiraz etmemesi durumunda beş yıl daha kalacak.

>> Ermenistan, Kerbecer’i 15 Kasım, Ağdam’ı 20 Kasım, Laçin’i ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a teslim edecek.

>> Dağlık Karabağ ve çevresinde yerlerinden edilmiş siviller, BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği gözetiminde evlerine geri dönecek.

>> Anlaşma kapsamında esirler karşılıklı takas edilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol