Gazetece Pencere yazarı Nuray Babacan, bugünkü köşesin Erdoğan'ın sözcülük makamı oluşturmamaya karar verdiğine yönelik bir kulis haberini yazdı. Babacan, "İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile son atanan başdanışman Çağatay Kılıç’ın çok istedikleri bu makam ikisine de yar olmayacak. Gerekli açıklamalar Cumhurbaşkanı’nın bizzat kendisi tarafından yapılacak" ifadelerine yer verdi.

Kulis: "Erdoğan sözcü atamayacak, iki isim boşuna yarıştı"
Fotoğraf: Depophotos

Gazeteci Nuray Babacan, bugünkü köşe yazısında Cumhurbaşkanlığı kadrolarına ilişkin bir kulisi aktardı. Babacan, bürokrasi kadrolarında önemli değişikliklere gidileceğini belirterek AKP'li Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcülük makamı oluşturmayacağını yazdı.

"İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile son atanan başdanışman Çağatay Kılıç’ın çok istedikleri bu makam ikisine de yar olmayacak" ifadelerine yer veren Babacan, "Gerekli açıklamalar Cumhurbaşkanı’nın bizzat kendisi tarafından yapılacak. En azından Erdoğan yeniden ihtiyaç duyana kadar böyle" diye yazdı.

Babacan'ın Gazete Pencere'de "Saray’da sözcüsüz dönem… Parti ve bürokrasi sil baştan" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski bakanlarının tamamına yakınından vazgeçerek başlattığı planı, parti ve bürokraside de sürdürecek. AKP’de son bir haftadır, bakan yardımcılıkları ve üst düzey bürokrasinin kulisi dönüyor. Önemli bir not Saray’dan. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İbrahim Kalın gibi bir sözcü atamayacak. Yani bildiğiniz tüm yapılar sil baştan…

İktidar kanadında, kapalı kapılar ardında, oldukça önemli makamlar için yarış sürüyor. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı kadrolarından başlayalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez bir sözcülük makamı oluşturmamaya karar verdi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile son atanan başdanışman Çağatay Kılıç’ın çok istedikleri bu makam ikisine de yar olmayacak. Gerekli açıklamalar Cumhurbaşkanı’nın bizzat kendisi tarafından yapılacak. En azından Erdoğan yeniden ihtiyaç duyana kadar böyle.

BOŞUNA YARIŞTILAR

Öğrendiğimize göre İletişim Ofisi sadece 'bilgilendirme' görevini sürdürecek. Çağatay Kılıç ise İbrahim Kalın’ın geri kalan görevlerini yapacak. Örneğin, Cumhurbaşkanı’na yurt dışı gezilerinde eşlik edecek, gerektiğinde çevirmenlik yapacak. Cumhurbaşkanlığı adına bazı yurt dışı toplantılara katılacak. Görev tanımında sözcülük yok yani. Altun ile Kılıç’ın sözcülük çekişmesine farklı bir çözüm bulunmuş oldu."